Öne Çıkanlar chicago borsası fakıbaba ilaç zehirlenmesi salgın Gıda

Bu haber kez okundu.

Simavlı seracılar mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor
Kütahya'nın Simav ilçesinde, yoğun kar yağışında seralarının çökmesiyle zarara uğrayan üreticiler, borçlarının ertelenmesini istedi. Banka borçlarının bir yıl ertelenmesini isteyen seracılar, "Yılın son günü başlayan ve aralıklarla iki hafta boyunca etkili olan kar yağışı sonucunda jeotermal enerjiyle domates ve salatalık üretiminin yapıldığı seralarımız zarar gördü. Bölgedeki 170 dekarı bulan seraların çatıları, kar birikintilerine dayanamayarak çöktü. Ürünlerin çoğu zarar görürken 10 milyon liraya yakın zarar oluştu. Kredi borçlarının ertelemesini istiyoruz." dedi.

İktidar partisi milletvekillerinden beklentilerinin boşa çıktığını belirten seracılardan 46 yaşındaki Mehmet Öktem, "MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık dışında ziyaret eden başka vekil olmadı. Kaymakam, belediye başkanı, Kütahya İl Tarım Müdürü gelip durumları görmelerine rağmen bir sonuç alamadık. Kaderimizle başbaşa kaldık. Ermenek'teki maden faciasından sonra esnafın borcu ertelendi. Biz de burada kar faciasına uğradık, bizim de borcumuzun ertelenmesini bekliyoruz. Biz kimseden bedava bir para beklemiyoruz, mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz." dedi. Altı aydır çocuklarının nafakasını bu seralardan çıkardığını belirten Fadime Ökten ise, "Emek verdiğimiz ürünlerin hepsi zarar gördü. İşçilerimizin parasını ödeyemiyoruz. Esnafa olan borçlarımız duruyor. Milletvekillerimizi de bekledik ancak kimseden ses çıkmadı. Kaderimizle başbaşa kaldık. Devletin bize şefkat elini uzatmasını bekliyoruz." diye konuştu. Simav'daki seralarda çalışan yaklaşık 500 dolayında ailenin, evine bu sektörden ekmek götürdüğünü belirten İsmail Karaağaç da, "Seralarımızın son durumu içler acısı. 170 dönüm sera ve üreticilerimiz, kaderleriyle başbaşa bırakıldı. Biz devletten veya bizi idare edenlerden, karşılıksız hiçbir şey beklemiyoruz. Ermenek'te olduğu gibi borçlarımızın ertelenmesini bekliyoruz. İlk iki yılı ödemesiz, birkaç yıllık geri ödemeli, faizsiz kredi bekliyoruz. Şayet bu haklı beklentilerimize devlet olumlu bir şekilde yaklaştığı takdirde biz Simavlı seracılar olarak çok kısa bir sürede tekrar ayağa kalkar ve hem il hem de ilçe ekonomisine katkı sağlamaya devam ederiz." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı