Öne Çıkanlar chicago borsası Gıda fakıbaba kefir salgın

Bu haber kez okundu.

Son bir yılda karaciğer nakli arttı, 22 bin kişi böbrek bekliyor
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, 2014’de karaciğer naklinin önceki yıla göre yüzde 85 oranında arttığını söyledi. Dinçkan, Sağlık Bakanlığı Organ Bekleme Listesi’nde 22 bin 42 kişinin böbrek, 2 bin 189 kişinin karaciğer, 555 kişinin kalp ve 253 kişinin de pankreas beklediğini söyledi.

Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, 2014 yılında yapılan organ nakilleriyle ilgili bilgileri paylaştı. Son bir yılda 240 böbrek nakli yapıldığını bunun 35'inin çocuk olduğunu belirten Dinçkan, bunlardan 55'inin kadavradan yapıldığını söyledi. Dinçkan, böbreklerde yüzde 97 başarı oranı elde ettiklerini belirtti. Karaciğer naklinde bu yıl olumlu bir tablo ortaya çıktığını belirten Dinçkan, “Geçen sene 40 yapmıştık bu sene 70 yaptık. 13'ü çocuk. Yüzde 18 oranında çocuk. Türkiye’deki karaciğer nakli merkezlerine baktığımızda karaciğerlerini rakamda sayısını arttıran yüzde 85’lerde.” dedi. Dinçkan, 6 pankreas nakli yaptıklarını “12 kalp nakli gerçekleştirdik. Bu da ülkemizdeki diğer rakamlara bakıldığında oldukça iyi ve başarılı bir oran. Geçen yıl 330 nakil yapmıştıkbu yıl 328 nakil yaptık. Gelecek sene hedeflerimiz yine arttı Bu rakamları başarı oranlarını bir adım daha ileriye götürürsek ne mutlu diyoruz.” ifadelerini kullandı. Dinçkan, Sağlık Bakanlığı verilerini de paylaştı. Son verilere göre, 22 bin 42 kişinin böbrek, 2 bin 189 kişinin karaciğer, 555 kişinin kalp ve 253 kişinin de pankreas bekliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı