Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu hayvancılık eğitim begonvil fidanı

Bu haber kez okundu.

Son yılların en verimli hasat dönemi yaşandı
Hasat dönemi sona erdi. Bu yıl Elbistan Ovası hububatta oldukça verimli bir dönem geçirdi. 200 bin ton dolayında beklenen rekolte de hedefe ulaşıldı. Ancak çiftçi, verimlilikteki güzelliğin, satışta yaşanmadığını ileri sürüyor.

    Konu ile ilgili olarak özel bir değerlendirme yapan Elbistan Ziraat Odası (EZO) Başkanı Mehmet Ali Bulut, son yıllarda alınabilecek en yüksek verimliliğin bu yıl alındığını kaydetti. Başkan Bulut, “Hububatta kırsal kesimde alacağımız en yüksek verimi aldık. Sulu tarımda, makarnalık buğdayda biraz düşük görüldü bu yıl. Bununda nedenini bilemiyoruz. Sulamadan mı gübreden mi? Sulu tarım yapan çiftçilerimizin tarlalarında verimde problem yaşandı. Ama kıraç arazideki ekmeklik buğdayda verim daha çok oldu. Kıraç arazide alabileceğimiz hemen hemen en üst seviyede verimlilik aldık.” dedi.

    Girdiler yüzünden sıkıntı yaşandığını aktaran Başkan Bulut, “8-10 sene önce mazot bin 200-bin 250 lira iken biz yine 50-60 kuruşa buğday satıyorduk. Neredeyse yüzde 300 oranında mazot artmış, yüzde 250 gübre artmış ama hububattaki artış bu rakamlara göre çok cüzi kalmış. TMO bir açıklama yapıyor 720 TL’den Buğday alacağım diyor. Ama şuanda TMO’nun aldığı ton başına 10 kuruş eksiğine geliyor. Orada da kesinti var. Dolayısıyla dengeli bir süreç takip edemedi.” ifadesini kullandı.

    Bu sebepten dolayı çiftçinin esnafa yöneldiğini anlatan EZO Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Çiftçiler esnafa yöneldi. Esnaflar, un fabrikaları ve stokçular bizim durumumuzu bildiği için ona göre fiyat veriyor. Buda bizim zararımıza oluyor. Burada ki sıkıntı, protein düşüklüğü deniyor. Doğrudur. Vardır ama kunduru buğdayda protein düşüklüğü yok buna rağmen istenilen fiyata gitmedi. Devletin verdiği tavan fiyattan kunduru da satılamadı. TMO almak değil de, burada dengeyi sağlamaya kalktı onu da beceremedi. Ondan dolayı çiftçinin hububatı ayağa düştü.” bilgisini verdi.

    Bulut, şunları söyledi: “ Uzmanlar, Elbistan buğdayının Konya’nın buğdayından daha fazla satıldığını ifade ediyorlar. Sebebi de üründe her şey protein değil. Ekmeklik buğdayda yumuşaklık, lezzet de önemli. Elbistan verimlilikte umduğunu buldu ama fiyatlandırmada maalesef umduğumuzu bulamadık. TMO’daki protein sonuçları tatmin etmiyor. Ben şahsen buğday gönderdim. İçinde yabancı madde var dediler, eksik var dediler proteini az dediler. İkinci ürünü çok daha iyi yerden çok daha temiz bir yerden gönderdim. Ona da aynı fiyatı vermişler. TMO’da göstermelik bir açılış yapılıyor. TMO rekabeti oluşturamıyor. Güya Tarım Bakanlığı bu rekabeti oluşturmak için açıyor. Bizi esnafın vicdanına emanet ediyorlar.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,