Öne Çıkanlar tarım Adilcevaz besi sığırı yetiştiriciliği fındık fiyatları arttı chicago borsası

Bu haber kez okundu.

STK’lar öğrencilere açılan soruşturmalara tepki gösterdi
Antalya'da Emek ve Demokrasi Güçleri adı altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilere yönelik başlatılan soruşturmalara tepki gösterdi. Üniversitenin Meltem girişinde toplanan STK temsilcilerine öğrenciler de eşlik etti.

Destek amacıyla toplanan grup adına Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk bir basın açıklaması yaptı. Öztürk, üniversitede öğrencilerin düşüncelerini serbestçe ifade edemediğini yasaların kendilerine tanımış olduğu hakların suç olarak gösterildiğini söyledi. Gençlerin siyaset yapma haklarının ellerinden alındığına dikkat çeken Öztürk, soruşturmalarla ifade özgürlüğünün de önüne geçildiğini belirtti.

Üniversiteleri ırkçı saldırı ve soruşturma merkezleri olarak tanımayan Öztürk, “Bir taraftan ileri demokrasi nurtukları atılırken diğer taraftan ülkemizin hızlı tek adam diktasına doğre sürüklenmek istendiği çok kritik bir dönemdeyiz. AKP iktidarı her geçen gün daha da otoriterleşen faşizan düzenine muhalefet eden herkesi potansiyel suçlu olarak görüyor." dedi.

Toplumun direnme potansiyelinin sindirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Öztürk, muhalefetin geliştiği her dönemde soruşturmalar, cezalar, tehditler, polis saldırılarıyla direnmeyi teslim almaya çalıştığını savundu. İktidarın üniversiteleri kışla haline getirmeye çalıştığını dile getiren Öztürk, bu amaca ulaşılması için farklı alanlarda çalışmalar yapıldığını ileri sürdü. Öğrencilerin polis, özel güvenlik ve vatandaşlar tarafından saldırıya uğratıldığını kaydeden Öztürk, üniversite yönetimini çıkarcılıkla suçladı. Üniversitesinin akademik nitelikten çıkarılarak, iri kıyım bir liseye dönüştürülmek istendiğini belirtti.

Grup yaptığı basın açıklamasının ardından seçilen temsilcilerle birlikte üniversite yönetimiyle görüşmek istedi. Bu istek olumlu karşılandı. Ancak grubun tamamının rektörlük binasına yürümesi üzerine geniş güvenlik önlemi alındı. Çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve TOMA rektörlük binasını ablukaya aldı. Öğrenciler, karşılarında polis ve özel güvenlik görevlilerini görünce rektörlüğe yürümekten vazgeçti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi