Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Suda yetiştirilen bitkilere kuraklık stresi
Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hamurcu, Üniversitedeki laboratuvarlarda suda yetiştirilen bitkilere kuraklık stresi uygulanarak dayanıklılığını ölçtüklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hamurcu, özel bir kabin içerisinde uyguladıkları deneylerle bitkilerin abiyotik stres şartlarına dayanıklılıkları ile ilgili temel çalışmalar yaptıklarını belirtti. Hamurcu, bitkilerin kuraklık ve tuza karşı hassasiyetlerini ve bitkinin dayanıklılık mekanizması ile ilgili temel parametreleri ortaya koyduklarını ifade etti. Bu çalışmanın bitkilerin ıslahı için önemli olduğunu kaydeden Hamurcu, bu deneylerin daha sonra yapılacak olan çalışmalara ön adım oluşturduğunu belirtti.

LED IŞIKLAR ALTINDA BİTKİ YETİŞTİRME

Kullandıkları kabini TÜBİTAK desteği ile 50 bin liraya oluşturduklarını da kaydeden Hamurcu, "Kabin tam kontrollü ve bitkiye en iyi koşulu sağlayan otomatik doldurma ve boşaltma sistemine sahip. LED ışık sistemi kullanılıyor, ısı ve nem oranı kontrol altına tutuluyor ve sular otomatik olarak doldurulup boşaltılıyor." dedi.

TÜM YÖNLERİYLE TOPRAKSIZ TARIM

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hamurcu, hijyenik ve daha lezzetli ürünler yetiştirme imkânının dışında, gübreleme, ilaçlama, aşırı sulama gibi faktörlere gerek duyulmayan topraksız tarımda, başta geleneksel sebzeler olmak üzere hassas tıbbi bitkiler ve yumru kök içermeyen yeşilliklerin daha sağlıklı yetiştirilebildiğini hastalık seviyesinin minimum düzeylere indirildiğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı