Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Süryaniler, 'Doğuş Bayramı'nı kutladı
Mardin ve çevresinde yaşayan Süryaniler, Doğuş Bayram'ını kutluyor. Süryaniler sabahın erken saatlerinden itibaren bin 400 yıllık tarihi Kırklar Kilisesi'ne eşleri ve çocukları ile geldi. Ayini Oxford Üniversitesi mezunu Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Nuri Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Baş Rahibi Gabriyel Akyüz birlikte yönetti.

Kilisede kız ve erkek koroları ayin boyunca Süryanice, Arapça ve Türkçe ilahiler okuyarak ruhani liderlere destek verdi. Ayine katılanlar ruhani liderler tarafından özel olarak hazırlanan çeşitli baharatlardan oluşan tütsüler, gümüş tütsülükler içinde yakılarak kutsandı. Kilise ortasında yakılan ateşle devam eden ayinde Metropolit Özmen ve Başrahip Akyüz, Türkçe, Arapça ve Süryanice konuşma ve dua yaptı. Süryanilerin bayramına çok sayıda Müslüman'ın katılması ise dikkat çekti.

Süryani vatandaşların bayramını kutlamak için Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Mardin Büyük Şehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Emniyet Müdürü Mehmet Şahin, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun ve daire amirleri de kiliseye geldi. Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Salibe Özmen ve Süryani vatandaşlar misafirlerini kapıda karşıladı. Kiliseye gelen davetlilere mırra ve Süryani çöreği ikramında bulunuldu.

Bayramların milli birlik ve bütünlüğü simgelediğini, kırgınlığın ortadan kalkmasına vesile olduğunu belirten Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, şehrin farklı din ve dillerini, kültürlerini herkesin örnek alması gerektiğini söyledi.
Mardin yüzyıllardır çan ile ezan sesinin gök kubbemizde huzur ve barış içerisinde yankılandığı dünyadaki nadir şehirlerden biri olduğunu belirten Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, ”Mardin ve bu şehrin içerisinde bu kültüre önemli katkılar sağlayan Ermeni ve Süryani kardeşlerimizin bugünkü bayramını bu duygularla tebrik ediyorum. Nice bayramlara barış huzur içerisinde hep beraber ulaşmayı temenni ediyorum.” dedi.

Mardin Süryani Cemaati Metropoliti Saliba Özmen ise Mardin’in bir kültürler ve diller şehri olduğunu söyledi. Özmen, ”Bu kutsal şehirde dinler, diller, Kültürler medeniyetler gelmiş, yer edinmiştir. Biz bu medeniyetlerin uzantısı olarak, halen bugünlerde maalesef sağımızda, solumuzda, arkamızda, önümüzde savaşların patlak veriyor. Tarihi kentimizde bu sevgi günlerinde bu barışı, bu dayanışmayı, göstermemiz gerekir.”

Mardin Müftüsü Dursun Ali Çoşkun, bugün insanlığın dünden daha çok Peygamberlerin ilahi seslerine ve mesajlarına ihtiyaçları var olduğuna inandığını ifade etti. Coşkun, ”Mardin bir medeniyet şehridir. Burada binlerce asır farklı dinler ve diller hep birlikte yaşamayı tercih etti. Mardin’de hem Müslümanlar hem de Süryaniler birbirlerin bayramını her yıl coşku ile kutluyor. Bugünde Süryani cemaatinin bayramını hep birlikte kutlamaya geldik.“ şeklinde konuştu.

Daha sonra manastırda misafirlere verilen ikramlar ardından tören sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi