Öne Çıkanlar eğitim mikado kayısı fidanı çiftçi yetiştiricilik kursu su taşkını

Bu haber kez okundu.

Suyundan ekşi yapılan Nar'ın kabuğu ise yakacak olarak kullanılıyor
Hatay'ın Erzin ilçesinde ekşi nar, maharetli kadınların elinde salataların değişmez lezzeti haline geliyor. Nar suyundan salatalara ve birçok yemeğe lezzet veren nar ekşisi yapan kadınlar, kabuğunu da atmayarak soba ve mangallarda yakacak olarak kullanıyor.

Çorba ve salata başta olmak üzere yemeklere ayrı bir tat veren nar ekşisi, zahmetli bir yolculuğun ardından sofralardaki yerini alıyor.
Bahçelerden toplanan narlar, ortadan ikiye ayrıldıktan sonra leğenlere konuluyor. Sopa yardımıyla dövülerek taneleri kabuğundan ayrılan narlar, çuvalın içerisine konuluyor. Temiz bir yere konulan çuval içerisindeki nar taneleri, üzerine baskı yapılarak suyu çıkarılıyor.

Elde edilen nar suyu, süzüldükten sonra kazanlarda uzun süre kaynatılıyor. Koyulaşınca ekşi halini alan nar suyu, daha sonra soğutularak şişelere konuluyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Kadınlar, nar ekşisinin bir kısmını evlerinin ihtiyacında kullanmak üzere saklarken, kalan kısmını ise satarak aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Nar kabuklarını da kurutarak değerlendiren kadınlar, bunları da sobalarda ve mangallarda yakacak olarak kullanıyor. Son yıllarda kullanımı oldukça artan nar ekşisi bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,