Öne Çıkanlar Gıda makam aracı eğitim özel sektör teşvikleri trakya

Bu haber kez okundu.

Termik santral için zeytin ağaçlarının kesimine tepkiler sürüyor
Manisa'nın Soma ilçesinde, 153 milyon ton kömür üretimi karşılığında yapılacak termik santral sebebiyle kamulaştırılan alan içerisinde kalan zeytinliklerin kesilmesine tepkiler sürüyor. Manisa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Menderes Hırçıner, komisyon üyeleriyle birlikte zeytin kıyımının yapıldığı Yırca'yı ziyaret ederek vatandaşlara destek oldu.

Hırçıner, üyeler Hasan Namak ve Seyran Çelik ile birlikte zeytin nöbeti tutan köylülerle biraraya geldi. Hırçıner, Çevre Komisyonu olarak daha önce Yırca köyünde olağanüstü "acele kamulaştırma" kararı ile zeytinlik alanlarının kamulaştırılmasına karşı olduklarını kamuoyuna açıkladıklarını söyledi. Zeytinciliğin Islahı Kanunu uyarınca zeytinlik alanların en az 100 km. yakınında, zeytinlerin gelişimini olumsuz etkileyecek herhangi bir tesis yapılmasının mümkün olmadığını dile getiren Hırçıner, "Yine ülkemizde tarım arazileri son derece sınırlı olup bu arazilerde çok cüzi bir miktarda zeytin arazisi olmasına rağmen ısrarla bu arazilerin içersinde maden ocağı yapılmak istenmesi, son derece yanlış ve hatalı bir uygulamadır. Bu hatadan yol yakınken dönülmesi gerektiğini, yetkililer ve kamuoyu ile daha önce de paylaşmıştık. Geçtiğimiz günlerde de burada köylülerin muvafakatı olmamasına ve tepkilerine rağmen gece vakti gelinerek zeytin ağaçlarının söküldüğü bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştır. Biz de Manisa Barosu Çevre Komisyonu olarak burada, yerinde kesilen ağaçları ve köylülerin ve halkın taleplerini alarak inceleme yapıp konuyu rapor haline getirmek üzere bugün buraya bir ziyarete geldik. Yapılmak istenen bu kamulaştırma işlemine, maden ocağı tesisinin çevreye ve toplumumuza bir yarar sağlanamayacağını, yol yakınken geri dönülmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz." dedi.

'DAVALAR BİR AN ÖNCE SONUÇLANMALI'

Gezi Parkı olayları davasının sonuçlandığını söyleyen Hırçıner, "Gezi olaylarında toplumumuz, özellikle çevre duyarlılığı konusunda gösterdikleri çevre hassasiyeti ile gerginlikler yaşadı. Çeşitli olaylar yaşadı fakat bu olayların sonunda idare mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Yani mahkeme kararı, olaylar meydana geldikten sonra sonuçlandı. Burada da Yırca köylüleri ve arazi sahiplerinin Danıştay nezdinde girişimleri var. Yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili açtıkları davalar var. Burada insanlar mağdur. Bir an önce yargıdan bir çözüm bekliyorlar. Süre geçirilmeden, süratle mahkemelerden bu hususla ilgili karar verilmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı