Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Tezekler kış için istiflenmeye başladı
Bitlis’te köylüler, boş bir alana bıraktıkları hayvan dışkılarının kurutulmasıyla elde edilen tezekleri kışlık yakacak için istiflemeye başladı. Bitlis ve ilçelerindeki birçok köyde yakacak olarak kullanılan tezek, hem ısı kalorisi bakımından yüksek ısı sağlaması hem de ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor.

Boş bir alanda kare şeklinde kesip kurumaya bıraktıkları tezekleri çetin kış günlerinde yakacak olarak kullanılmak üzere istiflemeye başladıklarını belirten Menderes Akyıldız, çetin geçen kışa rağmen oldukça düşük maliyetli olan tezek sayesinde mevsimi tasarruflu geçirdiklerini söyledi. Yaz boyunca kızgın güneşin altında kurumaya bıraktıkları tezekleri evlerinin kömürlüğüne istiflemeye başladıklarını anlatan Akyıldız, "Bitlis’te kışımız malum çok soğuk ve çetin geçiyor. Hal böyle olunca da kışlık yakacak yetiştirmekte zorlanıyoruz. Bu nedenle biz de kışlık yakacak konusunda tasarruf sağmak amacıyla kış boyunca hayvan dışkılarını bir alana topluyoruz. Topladığımız bu dışkıları yaz yağmurlarıyla birlikte belli aralıklarla bastırıyoruz. Bu şekilde her yağıştan sonra tezek daha çok bastırılıp sertleşiyor. Yağışlar durduktan sonra ise tezek kendi halinde güneşin altında birkaç ay kurmaya bırakılıyor. İyice kuruduktan sonra ise bu defa da kürekler yardımıyla tezekleri kare şeklinde tek tek kesiyoruz. Daha sonra iyice kurusun diye birkaç gün daha üst üste toplayarak kurumaya bırakıyoruz. İyice kuruyan tezekleri son işlem olarak kışın yakılmak üzere istifliyoruz." diye konuştu.

"TEZEK TANDIR VE AHIRLARDA DA YAKILIYOR"

Tezeğin diğer yakacak türlerine göre oldukça düşük maliyetli ve tasarruflu olduğunu anlatan Ömer Arkan ise köylerin büyük bölümünde kışın yakacak olarak tezek kullanıldığını belirtti. Tezeğin sadece evlerde ısınmak için kullanılmadığını aktaran Arkan, "Tezekleri kışın sadece ev sobalarında kullanmakla kalmayıp, tandırda ve hayvanlar üşümesin diye ahırlara kurulan sobalarda da yakıyoruz." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,