Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Traktörünü, yaptığı aparat ile vinç olarak kullanıyor
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde köylülerin bulduğu icat Karadenizlileri aratmadı. Fırıncının yaptığı ve traktör lastiğine monte edilen aparatla kum caminin ikinci katına çekildi.

Ereğli'ye bağlı Süleymanbeyler köyünde köylülerin devam eden cami inşaatı için geliştirdiği icat sayesinde kum inşaatın üst katına kolay şekilde çekildi. Köyde yaşayan ve fırıncılık yapan Ahmet Uslu, kendisine ait 1975 model traktöre iki adet otomobil jantı ile yaptığı aparat sayesinde traktörünü vinç olarak kullandı. Köy halkının imece usulü yaptığı çalışmada traktörünü hazırlayan Uslu'ya köylülerde yardım ediyor. Süleymanbeyler Camisi imamı Nuri Aslan da Uslu'nun yaptığı icadı yakından izledi.

BU KUMU 20 KİŞİ ÇEKEMEZDİ

Buluşu hakkında köy imamı Nuri Aslan'a bilgi veren Ahmet Uslu, yapılan icadı daha uygun gördükleri için kullanmaya karar verdiklerini söyledi. Uslu konuşmasında, "Böylesi bize daha uyguna geldi. Bizim için daha rahat oldu. Burada insan gücü kullansaydık daha zor olacaktı. Şu anda daha rahat iş yapıyoruz. Bizim teknolojimiz bu. Elimizden gelen budur. Daha ileride daha farklı düşüncelerimiz var. Traktörümüz 1975 model. Dedemden kalma. Bizlere hizmet etmeye devam ediyor." dedi.

Cami imamı Nuri Aslan'ın, "Bu gibi buluşlarda Karadeniz bölgesi daha önde olduğunu biliyoruz" sorusunu ise "İnsanların herkesin ilerisini görmesini isteriz. Daha iyi olmasını teknolojinin de ileriye gitmesini isteriz. Bizde bazı buluşları aramaktayız." şeklinde cevapladı.

Aparatın traktöre bağlanmasının ardından aparat takılan lastik askıya alındı. Bidonlara doldurulan kum, traktöre bağlanan aparat sayesinde caminin ikinci katına çekildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,