Öne Çıkanlar tarım eğitim fakıbaba aa besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Tunceli'de organik fasulye hasadı
Tunceli’nin Ovacık ilçesinde organik kuru fasulyenin geliştirilmesi çerçevesinde ilk hasat yapıldı. Ovacık ilçesine bağlı Koyungölü köyünde yapılan hasat etkinliğine Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Kaya, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Ziraat Odası Başkanı Mazlum Arslan, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Hasat etkinliğinde çalışan üreticiler Ovacık ilçesinin organik fasulyesinin paketleme ve Pazar konusunda sorunlarının çözülmesi halinde üretimin canlanacağını söyledi. Hasat yerinde üreticilerle bir araya gelen Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Kaya, Ovacık kuru fasulyesinin organik olarak tarla koşullarında üreterek, üreticilerin daha fazla gelir elde etmesini amaçladıklarını ifade etti. Kaya, Ovacık ilçesinde yetiştirilmekte olan diğer ürünlerin üretimini teşvik etmek amacıyla çeşitli projeleri de hayat geçirdiklerini söyledi.

Valilik ve İl Özel İdaresi bütçesiyle, Ovacık ilçesinde kuru fasulye yetiştiriciliği yapan 97 çiftçinin Organik Ürün sertifikası alması için proje başlattıklarını söyleyen Kaya, "3 yıl süreyle sertifika giderleri İl Özel İdaresi tarafından karşılanmıştır. Organik Kuru Fasulye yetiştiriciliği projemiz 2013 yılı SODES Projesi kapsamında Ovacık İlçe Tarım Müdürlüğümüz tarafından yürütülen 'Çiftçiler Ustalaşıyor’ adlı Organik Kuru fasulye yetiştiriciliği Projesi ile 15 çiftçimiz kuru Fasulye Yetiştiriciliği sertifikası almıştır. Organik Baklagil Üreticileri Birliği kurduğunu belirterek, Organik Bakliyat Paketleme Tesisimiz yapımı KDRP kapsamında kabul edildi.Organize Sanayi bölgesinde inşaatına başlanacak olan tesisimiz 2015 yılı itibarıyla üreticimizin hizmetine girecek.Bu hasattan 45 ton fasulye elde edeceğiz." dedi.

Ovacık fasulyesinin tüketicilerin rahat bir şekilde tüketebileceklerine dikkat çeken fasulye üreticileri, pazar bulunması halinde üretimin daha artacağına işaret etti. Hasat çalışmasının sona erimesinin ardından üreticiler ve yetkililer kuru fasulye yemeği yedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı