Öne Çıkanlar lavanta üretim interfresh vairo badem çeşidi interfresh fuar

Bu haber kez okundu.

Tunceli'de yaşlı kadınların okuma yazma azmi
Tunceli Valiliği bünyesinde faaliyet yürüten Aile Destek Merkezi (ADEM), açtığı çeşitli kurslarıyla Tuncelili kadınların ikinci evi olmuş durumda.

16 Şubat 2013 tarihinde açılan kurumun bu yıl ki en özel kurslarından biri okuma yazma kursu oldu. Yaşları 55 ile 70 arasında değişen 5 kadın, haftanın 2 günü bu merkezde okuma yazma öğreniyor. Kursiyerlerden 62 yaşındaki Hayriye Ersoy, okula gidemedikleri için bu kursun okuma yazma öğrenmeleri için önemli bir fırsat olduğunu söylüyor. Ersoy, "Üç hafta oldu kurs başlayalı. Haftada 2 gün dersimiz var. Sayıları, harfleri ve ismimizi yazmayı öğrendik şu ana kadar. Okuyamadık, şimdi ise bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz." dedi.

63 yaşındaki Fatma Laço ise kursa geldikten sonra artık tek başına dışarı çıkabildiğini söyledi. Laço, "63 yaşındayım. Burada okuma yazma öğrenmeye çalışıyoruz. Sayıları öğreniyoruz. Bu yaştan sonra en azından adımızı öğrenelim, tek başımıza dışarı çıkabilelim dedik." derken Kursun 70 yaşındaki en yaşlı kadını Senam Can ise artık hastaneye kimsenin yardımı olmadan gitmek istediğini ifade ederek şöyle konuştu: "Buraya gelince mutlu oluyoruz. Burası çok iyi bir kurum. Dışarıda çok zorlanıyoruz. En azından hastaneye tek başımıza gitmek için buradayız. Buraya seve seve geliyoruz. En çok istediğim şey sevdiklerime kimseden yardım almadan telefon açmak."

Kurs öğretmeni Aysun Karakoyun ise kurs kapsamında önceliklerinin okuma yazma öğretmek olduğunu, bunun dışında kurumun kadınlar için bir paylaşım yeri olduğunu ifade etti. Karakoyun, "Kursumuz yaklaşık 1 ay önce açıldı. Toplam 3 aylık bir kurs. Şubat ayının sonuna kadar devam edecek. Öncelikli amacımız okuma yazma öğretmek. Bunun yanında kadınlarımızın sorunlarına ilişkin paylaşımlarımız da oluyor sınıfta. Çok hevesliler erkenden gelip beni bekliyorlar. Derslere mümkün mertebe katılmaya çalışıyorlar." şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi