Öne Çıkanlar palmiye ağacı destekleme mehmet aydın çiftçi fındık

Bu haber kez okundu.

Türkiye tarım ve orman alanlarının yarısı çölleşme açısından hassas
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de tarımsal alanların ve orman alanlarının yüzde 50’ye yakınının çölleşme açısından hassas alanlar olduğuna dikkat çekerek, çölleşme ile ilgili mücadelenin Türkiye’de daha etkili bir şekilde yürümesi gerektiğini söyledi.

Veysel Eroğlu, Ankara’da ‘Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü’ programına katıldı. Çölleşme ile mücadelenin dünyanın en önemli meselelerinden biri olduğunun altını çizen Eroğlu, ’’Türkiye, su zengini bir ülke değil, su fakiri de değil ama suyumuzu çok iyi bir şekilde kullanmamız gerekir.’’ dedi.

Çölleşmenin dünyayı tehdit ettiğine dikkat çeken Bakan Eroğlu, yakın bir gelecekte su, gıda, gıda güvenliği sektörünün önemli sektörlerden olacağına işaret etti. Eroğlu, şöyle dedi: "Çünkü dünyanın yaklaşık yüzde 41’i neredeyse çöl olmuş durumda dolayısıyla çöller gitgide her taraftan ilerliyor. Dolayısıyla Orta Asya'da ve diğer ülkelerde çölleşmenin daha da genişlediğini görüyoruz. Bütün dünyanın bu mevzuda çok ciddi mücadele etmesi gerekir, akıllıca mücadele edilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Bizim ülkemizde de maalesef çölleşmenin unsuru olarak kuraklık olsun, toprakların verimlilik kaybetmesi gibi hususları dikkate aldığımız zaman bizde de meraların yüzde 50’ye yakını tarımsal alanlarının orman alanlarının neredeyse yarısı çölleşme açısından erozyon açısından hassas alanlar, dolayısıyla erozyon ve çölleşme ile ilgili mücadelenin Türkiye’de daha etkili bir şekilde yürümesi gerektiği kanaatindeyiz.’’ Eroğlu, daha sonra çölleşme ile ilgili açılan resim sergisini gezdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı