Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Türkiye'de 273 çeşit dişi incir türü tespit edildi
"Genetik Kaynakları" projesi kapsamında çalışan Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu, bütün ülkeyi dolaşarak 273 tür dişi ve 72 tür erkek incir (ilek) tespit etti. Artvin’den Akdeniz sahiline yapılan taramada bulunan incir türleri için koruma ve üretime kazandırma çalışmaları devam ediyor. Dünyanın en kaliteli incirinin üretildiği Aydın’a, üzerindeki çalışmalarda son aşamaya gelinen sarızeybek ve morgül türü iki incir de kazandırılmaya çalışılıyor. Proje kapsamında her renkten, değişik tat ve kokularda incir türleri bulunuyor. En büyük amaç ise incir türlerini korumak ve üretime kazandırmak.

İncir türlerinin kaybolmamasını önlediklerini ve iyisini çiftçiye kazandırma çalışmaları yaptıklarını belirten Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürü Selim Arpacı, iki tür üzerinde ilerleme kaydettiklerini söyledi. Şu anda sarızeybek ve morgül adında iki türde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Arpacı, “Hastalıklardan arınmış fidan üretimi yapıyoruz. Bunun için özel seralarımız var. Böcek bile giremeyecek seralarımızda, hijyenik ortamda üretip ana materyalini biz çoğaltıyoruz, fidancılara dağıtıyoruz. Esas görevimiz, yerli çeşitleri koruyup muhafaza etmek. Şu anda kazandırılabilecek aday incir türlerimiz var. Bunlarla ilgili terbiye ve budama şekli çalışmalarımız devam ediyor Sarı lopa göre daha verimli ama olumsuzlukları var. Araştırmalarımız devam ediyor.“ dedi.

Projede incir türlerini toplama ve kaybolmasını önlemenin en önemli görev olduğunu belirten Müdür Arpacı, “Bu tiplerin verimlerini de takip ediyoruz. Verim kalitesi yüksek ve iyiyse tescil ettiriyoruz. Tescillenenleri üretmek için çalışmalarımız var. Bunları muhafaza ediyoruz ve koruyoruz, geliştiriyoruz. Bunlar ilerideki araştırmalarda kullanılacak ve gelecek nesillere aktarılacaklar. Çok güzel erkenci incirler var, 25 tane sarı lop incirinin klonları var. Moru var, siyahı var. Tüm Türkiye’yi geziyoruz. Tespit ettiğimiz yeni tip adayları getirip koleksiyon parsellerine dikiyoruz. Amacımız, bölgelerimizde çeşit adayı olabilecek yeni tipleri ileriki nesillere aktarmak. Standart çeşitlerle yarışabilen veya daha üstün özellik gösterenleri de ileriki yıllarda çiftçimize çeşit olarak sunmak için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Projenin başında bulunan mühendis Hilmi Kocataş ise elde edilen tiplerin arasında türden çeşitler mevcut olduğunu söyledi. Kocataş, "Meyve rengi yönüyle koyu siyahtan açık yeşile kadar tüm renkler var. Bu tiplerde üstün nitelikli olan ve üreticilerin talep ettiği ürünleri kazandırmak için fidan yetiştiriyoruz. Her yıl 15 çeşit incir fidanı üretimi yapılıyor, bunları çiftçilerimizin hizmetine sunuyoruz." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,