Öne Çıkanlar Gıda makam aracı kapanış fiyatı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Tuzhisar'da domates festivali yapıldı
Kayseri’nin Bünyan ilçesine bağlı Büyük Tuzhisar mahallesinde 1. Büyük Tuzhisar Dayanışma, Kaynaşma ve Domates Festivali yapıldı. Festivalde en lezzetli domates yarışması düzenlendi. Dereceye giren ilk üç kişiye ödüller verildi. Davetlilere kazanlarda pişen bin kişilik pilav ikram edildi.

Bünyan ilçesine bağlı Büyük Tuzhisar mahallesinde ilk kez Büyük Tuzhisar Dayanışma, Kaynaşma ve Domates Festivali düzenlendi. Mahalle meydanında gerçekleştirilen festivale Bünyan İlçe Kaymakamı Engin Aksakal’ın katıldığı ve çok sayıda davetlinin ilgi gösterdiği festivalde yerel sanatçılar konser verdi. Ardından Mahalle Muhtarı Dursun Mehmet Köse konuşma yaparak festivali neden düzenlediklerini anlattı. Köse, şöyle konuştu; “Geleneksel hale getireceğimiz festivalin ilkini yapıyoruz. Katılımlarından dolayı da teşekkür ediyorum. Domateslerin yetiştirildiği bölgemizde tuz gölüne yakın olması ve poyraz rüzgarını alıyor olmasından dolayı lezzeti çok farklıdır. Yine buradaki domateslerimiz tuz gölüne yakın olması ve rüzgarın etkisiyle domates tüketilirken herhangi miktarda tuz atmaya gerek yok.”

Domates üreticisi olan ve yarışmaya katılan Şakir Avara, domates üretiminde iddialı olduğunu ifade ederek, “15 yıllık üreticiyim. Lezzetinden dolayı oldukça iddialıyız. Çünkü üretimi yaptığımız Tuzhisar’da toprağı ve suyunun sağladığı ayrı bir katkıyla lezzeti var. Organik Pazar istiyoruz. Bölgemize salça fabrikası kurulmasını istiyoruz” dedi.

Bir başka çiftçi ise, üretim mevsiminde domates siparişinin arttığına işaret ederek, “Her dönem bizi arayan arkadaşlarımız bizden özellikle domates istiyor. Lezzetinden dolayı talep ettiklerini belirtiyorlar. Biz bu mevsimde domates taleplerini yetiştiremiyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 12 çiftçinin katılımı ile domates yarışması oldu. İlçe Gıda Hayvancılık ve Tarım İl Müdürlüğü, İlçe Ziraat Odası tarafında belirlenen jüri üyeleri tek tek domatesleri kontrol etti. Lezzetine bakan jüriler en lezzetli ve büyük domatesi birinci seçti. Yarışmada ilk üçe giren domateslerin üreticisi çiftçilere ödülleri verildi. Festival sonunda katılanlara bulgur pilavı ikram edildi. Kazanlarda pişen bin kişilik pilavın yanında mahallede yapılan yufkalar ikram edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı