Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Ucube davası tanığı: Küçültücü bu söz, tüm sanatçıları rencide etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ucube’ dediği heykel davasında dinlenen tanık, küçültücü bu sözün aslında tüm sanatçıları rencide ettiğini ve helkeltıraşın kariyerini de olumsuz etkilediğini belirtti.

Kars’ta heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeline o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan mitingde ‘ucube’ demişti. Tartışmalara neden olan bu ifade nedeniyle Aksoy, Erdoğan hakkında 100 bin TL’lik tazminat davası açtı. Davanın bugünkü duruşmasında Aksoy’un tanıkları dinlendi.

Uluslararası Plastik Sanatları Derneği’nin kurucu başkanı olduğunu ifade eden Mehmet Güleryüz, Erdoğan’ın miting meydanında sarf ettiği sözün Aksoy’un kariyerini sarsan, geleceğini etkileyen nitelikte olduğunu kaydetti. Güleryüz, heykelin sanatsal değer üzerinde görülmesinden öte politik bakışla heykel için verilecek karara tesir edildiğini söyledi.

Aksoy’un şu ana kadar yapmış olduğu eserlerle topluma mal olmuş bir kişi olduğunu ifade eden Güleryüz, Erdoğan’ın söz konusu ifadesiyle Aksoy’un geleceğine ipotek konulduğunu savundu. Güleryüz, “Heykelin yıkılma sürecinde davacının yanında hazır bulundum. Sanatsal yönden ve kişisel olarak manevi zararına tanıklık ettim. Ucube gibi bu tür indirgeyici bir beyan ile küçültücü şekilde tanımlama sadece davacıyı değil tüm sanatçıları ve sanatseverleri rencide etmiştir.” dedi.

Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız da, tanığın aleyhe olan beyanlarına katılmadıklarını söyledi.

Dosyaya gelen yazılara cevap hazırlamak için taraf avukatları süre talebinde bulundu. Mahkeme, dönemin Başbakanı Erdoğan’ın konuşma metni bulunan CD’nin çözümünün yapılması için bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. Taraflara süre veren mahkeme duruşmayı erteledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı