Öne Çıkanlar gmh çiftçi saksıda limon yetiştiriciliği e-fidancim mustafa kemal atatürk

Bu haber kez okundu.

Uluslararası akademiden çarpıcı tespit: Eşitsizlik dünyayı felakete götürüyor
Gediz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Assel Rüstemova Tutumlu, Harvard Üniversitesi Küresel Hukuk ve Politika Enstitüsü Seminerleri’ne (IGLP) katıldı. Küreselleşme, politik ekonomi ve uluslararası ilişkiler alanında yaptığı çalışmalar dolayısıyla davet edilen Tutumlu, dünya çapındaki 59 üniversiteden akademisyenlerin görüşlerini açıkladığı forumda konuşmacı olarak Türkiye'yi temsil etti.

Yrd. Doç. Dr. Tutumlu, Katar’ın başşehri Doha’da 10 gün süren toplantılara, dünyanın içinde bulunduğu sancılı dönemin ve küresel terörün damga vurduğuna dikkat çekti. Dünya barışını tehdit eden terörün asıl çıkış noktasının gelir adaletsizliğinde aranması gerektiğinin vurgulandığına işaret eden Tutumlu, şunları söyledi: “Dünyanın en büyük sorunu, fakirlik ve eşitsizlik. Şu anki çatışmanın kaynağı burası. Dünya nüfusunun yüzde 1’i, dünya ekonomisinin yarısını yönetiyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik sistem, sınırlı bir kesimi yüceltirken dünya nüfusunun önemli bölümünü görmezden geliyor ya da eziyor. Son dönemde yaşananlar, para ve güç dağılımındaki işte bu adaletsizlikten kaynaklanıyor; küresel terör de, göç de, suç da buradan besleniyor. Toplumları demokrasiden uzaklaştırıp radikalleştiren eşitsizlik, dünyayı felakete doğru sürüklüyor.”

Assel Rüstemova Tutumlu, uluslararası ilişkiler, ekonomi ve sosyal politikalar alanında uzman bilimadamları tarafından dünyaya önemli mesajlar verildiğini de söyledi: “Dünya önemli bir sınavla karşı karşıya; ya para politikaları gözden geçirilip daha adil bir ekonomik sistem oluşturulacak ya da adaletsizlik devam ettirilerek terör, göç ve suç sürdürülmüş olunacak. Siyasi karar mercilerinin, bu konudaki düşüncelerini ve eylem planlarını değiştirmeleri gerekiyor. Daha çok para kazanma, daha çok güç sahibi olma yerine, sosyal adaleti sağlama hedefi gözetilmeli. Uluslararası kamuoyu da gelir dağılımındaki dengesizliğin giderilmesinin, hukukla da güvence altına alınmasının takipçisi olmalı. Ekonomi insanlar için olursa ve ekonomi politikaları genelin menfaatini gözetirse dünyamız daha huzurlu bir yer haline gelecektir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,