Öne Çıkanlar eğitim tarım üretim çiftlik bank Üretici

Bu haber kez okundu.

Üniversite öğrencisinin geliştirdiği Pars isimli robot Türk tarımına yön verecek
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) öğrencilerinin tarımsal amaçlı geliştirdiği Pars isimli robot Türk tarımına yön verecek. Haziran ayı içinde Almanya´nın Bernburg kentinde, bu yıl 12. düzenlenen Tarım Robotu Yarışması'na katılan Pars, 10 ülkeden 30 ekiple yarışarak 9’uncu olmayı başardı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mustafa Tan’ın liderliğindeki 4 kişilik ekip tarafından tasarlanan Pars, ekili arazide ürünlere zarar vermeden hareket edebilme kabiliyetine sahip. Robot Pars, isimli üniversitede düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sefa Tarhan, üniversite olarak daha gelişmiş tarım robotları yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap da "Mustafa bey bu tarım robotu yarışmalarıyla ilgili ilk bana geldiği zaman çok heyecanlandık. Üniversitemizin ve fakültelerimizin de bu yarışmanın içerisinde olması gerektiğine karar verdik. Ve gerekli yazışmalarda, maddi-manevi desteklerde ekibe yardımcı olduk. Arkadaşlar Almanya´ya giderek yarışmaya katıldılar ve 9. oldular. Bu bizi çok sevindirdi. Bundan sonra da maddi desteklerimiz artacak, daha gelişmiş tarım robotları yaparak yarışmalara katılmak istiyoruz." dedi.

PARS BİTKİLERE ZARAR VERMEZ

Pars’ın mucidi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mustafa Tan ise robotla ilgili şu bilgileri verdi: "Robotumuzun genel işleyişinde, etrafında sensörler var. Bu sensörler de bitkiler arasındaki mesafesini koruyarak zarar vermeden ilerlemesini sağlıyor. Bu robotun en büyük özelliği, kullandığımız şasededir. Bu şase arazi ortamları için çok uygun bir şase olup, modifiye edilmiş haldedir. 17-19 Haziran tarihlerinde Almanya´da yapılan yarışmaya, Tarımsal Robot Yarışması adı altında geçmektedir bu yarışma ve dünyada kendi alanında tek yarışmadır. Yarışmaya 10 farklı ülkeden yaklaşık 30´a yakın takım katılmıştır. 3 gün süren bu yarışma sonucunda 9´unculuğu elde etmiş bulunmaktayız. Bugün bu robot dediğim gibi, eğer kendi başına, otonom bir vaziyette, ekili arazide hareket edebiliyorsa, biz buna istediğimiz her türlü uygulamayı modifiye edebiliriz. Yarışmanın da zaten ana amacı oydu. Dediğim gibi; sulama yapılabilir, arkasına römork bağlayıp ekinin, ürünün taşıması sevkiyatı yapılır. Bunların hepsi otonom vaziyette, tamamen dışarıdan izlemek kaydıyla mümkündür. Bu robot da bunun kanıtıdır bir nevi. Amacımız ileriye daha iyi şartlarda çalışabilen, tarımın gerek maliyetini düşürmek, gerek alınan ürünün kalitesini arttırmak adına imkanlar sağlayacak bir cihaz geliştirmek" dedi.

Yapılan açıklamaların ardından tarlada robot Pars hünerlerini sergiledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı