Öne Çıkanlar destekleme palmiye ağacı çiftçi fındık şap aşısı

Bu haber kez okundu.

Ürünleri zarar gören çiftçilere kredi borcu ertelemesi
Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçları ertelenecek.

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı’na göre; 28 Ağustos 2013 tarihi ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum gibi afetlere maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ve seraları zarar gören çiftçilerin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının erteleneceğini belirtti.

EN AZ YÜZDE 30 ZARAR GÖREN ÜRETİCİLER FAYDALANACAK

Muhsin Temel, ürünleri ve hayvan varlıkları en az yüzde 30 oranında zarar gören üreticilerin bu ertelemeden faydalanabileceğini, borçlarını erteletmek isteyen çiftçilerin de İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile borçlu oldukları kurumlara başvurmaları gerektiğini söyledi.

Kış aylarında don veya benzer nedenlerle ürünlerinin zarar gördüğünü bildiren çiftçilerin taleplerini geri çevirmeyerek zarar tespiti yaptıklarını ifade eden İl Müdürü Temel, bundan sonra ilçelerde hasar tespit komisyonları kurularak, ürünleri en az yüzde 30 zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin istekleri takdirde kredi borçlarını erteletebileceklerini söyledi.

Çiftçiliğin zor ve tabiat şartlarına bağlı bir meslek olduğunun altını çizen Temel, üreticilerin zarar görmemeleri için muhakkak tarım sigortası yaptırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Çiftçilik doğa şartlarına büyük oranda bağlı bir iş. Don, fırtına gibi önlem alamayacağınız riskler içeriyor. Bu nedenle tarım sigortası çok önemli. Tarım sigortası yaptıran çiftçilerimiz rahatlar. Ürünlerini sigortalatan çiftçilerimizin prim bedellerinin yarısı Bakanlığımızca karşılanıyor. Çiftçilerimizden tarım sigortası yaptırmayı ihmal etmemelerini rica ediyoruz. Tabii afetler nedeniyle ürün kaybı yaşayan çiftçilerimizi bu ertelemenin rahatlatacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı