Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi eğitim mehmet aydın dr ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Üzüm pekmezi yapmanın geleneksel yöntemi; ayak ile ezme
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği gerçekleştirildi. Üzüm pekmezi geleneksel yöntemi ayak ile ezme ile yapıldı. Çiftlik Müdürü Doç. Dr. Nurdan Şahin Demirbağ, bağ bozumunun eylül ayı içerisinde sararıp olgunlaştığı zaman toplandığını belirtti. Demirbağ, "Hasat edilen ürünler geleneksel olarak ayaklar altında eziliyor, ezilen üzümün şırası yani suyu çıkartılıyor. Çıkan suyu topluyoruz ve bağ ateşimizi yakıp kaynatıyoruz. Üzüm şırası, suyu uzun bir süre kaynatılması gerekiyor ve üzüm pekmezi elde ediliyor." dedi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği’ni Ankara Üniversitesi’nin Kalecik Araştırma İstasyonu’nda gerçekleştirdi. Şenliğe Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Ziraat Fakültesi Dekanı Ahmet Çolak ve üniversite öğretim üyeleri katıldı. Rektör İbiş, ilk üzüm asmasını keserek bağ bozumunu başlattı. Toplanan hasat ayak ile ezilerek şırası çıkarıldı. Daha sonra ateşi yakılan kazana atılarak kaynatıldı ve üzüm pekmezi haline getirildi.

Çiftlik Müdürü Doç. Dr. Nurdan Şahin Demirbağ, bağ bozumunu eylül ayı içerisinde sararıp olgunlaştığı zaman bağdaki üzümlerin toplanması şeklinde açıklayarak "Hasat edilen ürünler geleneksel olarak ayaklar altında eziliyor, ezilen üzümün şırası yani suyu çıkartılıyor. Çıkan suyu topluyoruz ve bağ ateşimizi yakıp kaynatıyoruz. Üzüm şırası suyu uzun bir süre kaynatılması gerekiyor ve elde edilen de üzüm pekmezi oluyor." ifadelerini kullandı.

"MANİLER EŞLİĞİNDE HASAT GERÇEKLEŞTİRİLİR"

Akyurt Tarım Kredi Müdürü Mehmet Özgan ise çiftçilerin şenlik havasında üzüm, asma bağı bozumu gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Bin derde deva olan pekmezlerin ilk halidir. Maniler eşliğinde hasat gerçekleştirilir. Üzümü hasat etmek için özel makaslar vardır. Sap kısmından asmaya zarar vermeden koparılmalıdır." diye konuştu.

"140 ADET ÜZÜM ÇEŞİDİ VAR"

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Ahmet Çolak da yaklaşık 140 civarında üzüm çeşidi olduğunu söyleyerek şunları ifade etti: "Hem 35 dönümlük Kalecik karası yetiştirme alanı hem de diğer sofralık çeşitlerin bulunduğu bir koleksiyon bahçesi. Örneğin sultani çekirdeksiz, İzmir üzümü, ismiyle yaygın olan bir üzüm çeşidimiz var. Bu çeşit daha ziyade kurutma için kullanılır. Onun dışında kardinal üzümü, horoz karası, dimrit üzümü, şiras gibi çeşitler de var. Üzümde verim önemli ama verimden çok üzümün kalitelisi önemli. Öküz gözü ve boğaz kere başta saymam gereken üzüm çeşitleridir. Daha ziyade Elazığ yöremize ait 2 çeşittir. Öküz gözünde iri ismine benzeyen bir yapısı vardır. Boğaz kere ise boğazda birazcık burukluk yaratan tada sahiptir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,