Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Vali Bektaş: Gediz'in kirliliğinin önlenmesi öncelikli konuların başında geliyor
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Gediz Nehri'nin ıslahı ve kirliliğinin önlenmesinin öncelikli konuların başında geldiğini söyledi. Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Vali Bektaş’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Bektaş, Manisa’nın bereketli tarım alanlarının başında gelen Gediz ovasında yetişen tarım ürünlerinin, ilin ekonomisi için büyük önem taşıdığını kaydetti. Bu yüzden Gediz havzasını korumanın ve nehrin ıslahının öncelikli işlerinin başında geldiğini belirterek, “Türkiye’nin en önemli ekonomilerinden biri olan Manisa’nın, büyük bir ihracat potansiyeli var. Bu ekonominin yüzde 60’ı tarım, yüzde 40’ı sanayi kaynaklı. Tarım dediğimizde de aklımıza Gediz Nehri geliyor. Önemli bir kısmı Manisa topraklarından geçiyor. Ana koluyla ve yan kollarıyla Manisa’nın bütününü sulayarak geliyor ve Manisa’nın yüzde 60 ekonomisi olan tarımına da can veriyor. Hepimiz Gediz’in son durumunu biliyoruz. Atık sularımızı arıtmadan doğal ortama bırakamayız. Atıklarımızı vahşi depolama yerlerine bırakamayız. Gediz’in kirliliği, bütün Manisa’nın sorunu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız'ın bu konuda önemli çalışmaları bulunuyor.” dedi.

GEMA Başkanı Kilimcigöldelioğlu ise vakıflarının kum ocaklarının tahribatı ve Gediz Nehri'ndeki kirlilik sebebiyle kurulduğunu, aynı zamanda Ege Bölgesi'nin tek çevre vakfı olduğunu söyledi. 2015 Ekim ayında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle Salihli ilçesinde planladıkları 3. Gediz Havzası Havza Yönetimi, Toprak, Su ve Çevre Sempozyumu hakkında da bilgi vererek destek istedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı