Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Valilik, iptal edilen içki düzenlemesi için itirazda bulundu
Afyonkarahisar Valiliği, alkol tüketimi ve satışına dair bir yıl önce yaptığı idari düzenlemeyi iptal eden İdare Mahkemesi’nin kararına Danıştay'da itirazda bulundu.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 4 Nisan 2012’de yaptıkları idari düzenlemenin bir vatandaşın itirazı üzerine mahkeme tarafından 3 ay önce iptal edildiğini söyledi. Bunun üzerine Danıştay’a itirazda bulunduklarını belirten Balkanlıoğlu, "Uygulamanın neticesi ortada. İçişleri Bakanımız Muammer Güler’inde açıkladığı gibi alkollü olay sayısından yüzde 36,5 oranında bir azalma oldu. Biz zaten alkolü yasaklamadık. Burada bazı basın kuruluşları olayı çaptırarak kamuyu yanlış yönlendirdi. Valilik olarak kamunun rahatsız edilmesinin engellenmesi, trafik kazalarının önlenmesi, kamu güvenliğinin, yaşama güvenliği ve esenliğinin güvence altına alınması için bir düzenleme yaptık. Bunun da hukuka uygun olduğunu savunuyoruz." dedi.

Emniyet ve asayişi bozan her şeyin zaten yasak olduğunu ifade eden Balkanlıoğlu, belli alanların alkol kullananlar tarafından toplanma alanı haline getirildiğini, burada taşkın hareketler ve sataşmaların meydana geldiğini, bunun da çevrelere yakın oturanları rahatsız ettiğini dile getirdi. Balkanlıoğlu, "Bunun dışında gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethane, terk edilen yapılar, mezarlıklar, gezinti yerleri, içerisinde iş yeri bulunan 24 saat açık iş hanı merdiven boşlukları boş alanlarında alkollü içeceklerin içilmesini yasaklamıştık." diye konuştu.

PİKNİK VE ÖREN YERLERİNE ALKOL YASAĞI GETİRİLDİ

Afyonkarahisar Valiliği 4 Nisan 2012’de kamunun rahatı ve trafik kazalarının önlenmesine yönelik olarak 'Açıktan alkol alınmanın ve alkol satışının yasaklanması’ adı altında bir düzenleme yaparak uygulamaya koydu. Karara göre; piknik ve ören yerleri de dahil olmak üzere alkol yasağı getirildi. Açıktan alkol alınmanın ve alkol satışının yasaklanması kararına gerekçe olarak da alkol kullananlarca şehrin belli yerlerinin mesken tutulması, buralarda taşkınlık yapılması, çevreye rahatsızlık verilmesi, trafik kazalarının önlenmesi gösterildi. Yasağı ihlal edenler Kabahatler Kanunu'nun 'Sarhoş' ve 'Gürültü' kabahatini düzenleyen 35 ve 36'ncı maddelerine göre 82 lira para cezası kesildi.

Öte yandan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Afyonkarahisar'daki içki düzenlemesinin alkollü olay sayısını yüzde 36,5 oranında azaldığını açıkladı. CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ’ın ‘içki yasağı’na ilişkin soru önergesini cevaplandıran Bakan Güler, söz konusu 9 ilde yasak kararının olmadığını, Afyonkarahisar'da, kamu esenliğinin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla uygulanmaya başlanan valilik kararından sonra alkollü olay sayısının yüzde 36,5 oranında azaldığını belirtti.18 yaşından küçüklere alkollü içecek satılması ve sunulmasının yasaklandığını kaydetti.

Afyonkarahisar İdare Mahkemesi, Çetincan Şallı isimli vatandaşın Afyonkarahisar Valiliği tarafından yapılan düzenlemeye ilişkin açtığı davada valiliğin uygulamalarını haksız buldu. Mahkeme, valiye il sınırlar içinde huzur ve güvenliğin sağlanması suç işlenmesinin önlenmesi, kamu esenliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirleri alma konusunda yetki tanındığını belirtti. Ancak, kanunların öngörmediği bazı alanlara ilişkin olarak yeni sınırlamalar getirilemeyeceğini ifade etti. Kararda, düzenlemenin Anayasa'nın 13. Maddesi'nde benimsenen 'Yasallık' ilkesine aykırı olduğu, kişi hak ve özgürlüklerinin özüne müdahale niteliğinde olduğu, yasak konusunda mevzuatta suç teşkil etmediği halde idari kararla Kabahatler Kanunu kapsamında müeyyide getirildiğinden düzenlemelerin yasal dayanaktan yoksun olduğu sonucuna varıldığı belirtilmişti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,