Öne Çıkanlar Üretici oya ağacı fidanı vairo badem çeşidi destekleme salgın

Bu haber kez okundu.

Yaz ve sonbaharda 'tatarcık' tehlikesi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Ziya Demiroğlu, yaz ve sonbaharda Çukurova, Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıklıkla görülen ’Tatarcık Ateşi’nin genellikle yaygın kas ağrılarıyla belirti verdiğini söyledi.

Literatürde ‘üç gün ateşi’, ‘papatasi ateşi’ adlarıyla da bilinen ‘Tatarcık Ateşi’nin etkeninin, kırım kongo ile aynı aileden olan bir tür virüs olduğunu belirten Doç. Dr. Yusuf Ziya Demiroğlu, “Tatarcık ateşi bu virüsü taşıyan tatarcıkların ısırmasıyla bulaşır. Tatarcıklar ‘yakağan’, ‘yakarca’, ‘gübdüşen’ gibi değişik yöresel isimlerle bilinmekte olup gün batımı ile gün doğumu arasında kan emerler." dedi.

Tatarcık Ateşi’nin belirtilerinden bahseden Doç. Dr. Demiroğlu, “Tatarcığın ısırmasından 3-6 gün sonra 39-40 dereceye ulaşan, 6-7 saat devam eden yüksek ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, yaygın kas ağrısı, göz kürelerinin arkasında ağrı, ışığa duyarlılık, sırt ağrısı ve bazen kısa süreli ishal şikâyetleri görülür.” diye konuştu.

‘Bu hastalığın özel bir tedavisi yoktur’ diyen Demiroğlu, “Ateşi düşürmek ve ağrıları azaltmak amacıyla ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Tedavi edilmez ise bile 3-6 gün içerisinde iyileşir. Ancak, hastalık iyi seyirli olmasına karşın hastaya hastalığın başlangıç aşamasında laboratuvar incelemeleri yapılırsa akyuvar sayısında, kan pıhtılaşmasını sağlayan pulcuklarda düşüklük ve kas ve karaciğer enzim yüksekliği gibi bulgular saptanır. Bu nedenle lösemi, kırım kongo gibi ciddi seyirli hastalıklarla karışabilir. Bu karışıklık sonucu gereksiz kemik iliği biyopsisi yapılan olgulara rastlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Tatarcıkların ısırmasından korunmak ve tatarcıkların kontrolü ile korunma sağlanırsa bu hastalığın önlenebileceğini işaret eden Demiroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu durum hastalığın yaygın olduğu bölgelere gidildiğinde kişisel olarak sinek kovucu losyonlar sürmek ve insektisit emdirilmiş cibinlikler kullanmak ile sağlanabilir. Belediyeler tarafından tatarcıkların yaşam alanları tahrip edilerek sinekle mücadele edilebilir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,