Öne Çıkanlar Üretici tarım mustafa kemal paşa çiftlik bank çiftçi

Bu haber kez okundu.

Yeni sezon 'Afşin Tarhanası' pazara sunuldu
Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde, 'Afşin Tarhanası' olarak bilinen tarhana üretiminin ardından pazarda alıcısını bekliyor.

Kahramanmaraş’ın Kuzey ilçelerinden Afşin’de yıllardan beri buğday hasadı sonrasında yapılarak kışın hem yemek, hem çorbalık ve içerisindeki baharattan dolayı doğal ilaç olarak da adlandırılan tarhana, ilk defa fabrikalarda üretilerek halkın hizmetine sunuldu. Yaz ayının kısa olması ve havadaki nem oranının çok düşük olmasından dolayı güneşte kurutulması aşamasında güneş ışıklarının tarhanaya ayrı bir tat vermesi dolayısı ile piyasada aranan bir ürün haline geliyor.

Tarhana, Afşin’de fabrika sistemine girerek üretime başlandı. Yapılması sırasında güneş ışıkları altında, kamış üzerine serilerek doğallığı muhafaza edilen tarhanaya gerek yurt içerisinde gerekse yurt dışında talep oldukça fazla diyen Öz Yüksek Tarım sahibi Mehmet Özdemir, adı Kahramanmaraş’tan dünyaya duyurulan tarhana cipsine alternatif Afşin’in sıkma tarhanasının da artık paketlenerek Afşin dışına gönderildiğini belirtti. Tarhananın cips ve sıkmalık olarak piyasaya sürüldüğünü belirten Özdemir, Afşin de tarhanayı sıkmalık olarak piyasaya sürüldüğünü ve rağbetin olduğunu belirtti.

Mehmet Özdemir, "Afşin Tarhanası ekşimsi tadıyla Kahramanmaraşlıların vazgeçemeyeceği bir lezzet. Bu lezzeti isteyen herkesin tatmasını istedik ve Afşin Tarhanasını kendi tesisimizde el değmeden hijyenik bir ortamda deneyimli personellerimizle üretip, kurutup, paketlemesini yaptık. Şu anda rağbet oldukça fazla. Afşin Tarhanası artık gurbetten sılaya gelip tatilini yaptıktan sonra dönen gurbetçilerimiz için vazgeçilmez bir ürün. Evde annenizin hazırladığı tarhananın tadını burada bulabilirsiniz. Bizler Afşin’in tanıtımına Afşin’in lezzetlerini paketleyerek dış dünyaya duyurarak yapıyoruz." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı