Öne Çıkanlar akif özkaldı vairo badem çeşidi ılısu barajı çiftçi yüksek planlama kurulu

Bu haber kez okundu.

Yer fıstığı verimi ile sevindirdi fiyatı ile üzdü
Türkiye yer fıstığı üretiminin yüzde 47'sinin karşılandığı Osmaniye'de bu yıl birinci ve ikinci ürün olmak üzere 110 bin dekarda başlayan fıstık hasadı verimi sevindirirken fiyatı ise beklenenin altında olması üreticileri üzdü.

Çukurova yöresinde ağırlıklı olarak Osmaniye'de ilkbahar aylarında ekilen ve ortalama 150 günde hasada hazır hale gelen yer fıstığı artan girdi maliyet fiyatlarının armasından dolayı para kazanamadıklarını belirten fıstık üreticisi Süleyman Koca, "Fındık 50 lira Antep fıstığı olmadığı için 100 lira satılırken bizim fıstığımız da kuru yemiş olmasına rağmen neden kilosu 2,8 lira. Biz yer fıstığının hasada hazır hale getirmek için 1 yıl emek veriyoruz. Mazot 4.5 fıstık gübrenin tonu ise bin 200 lira fıstığın kilosu ise 2.8 ile 3 lira arasında. Dışarıdan bakınca çok para kazanılıyor gibi gözlüyor ama mazotu, gübreyi ilacını ve sulama masrafını çıkınca elimize kalan ile geçinmekte zorlanıyoruz." dedi.

Osmaniye fıstığı olarak tescil yapılan yer fıstığının Türkiye üretiminin yüzde 47’si, işlenmesinin yüzde 80’ni ve pazarlanmasının yüzde 90’ının Osmaniye' de olduğunu belirten Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet, "Antep fıstığının ve fındığın piyasada çok pahalı olmasından dolayı birçok üründe artık yer fıstığı tercih edilmekte. Sanayi ürünü haline gelen yer fıstığını gıda sektörü başta olmak üzere birçok içerisinde görebilmekteyiz. Çeşitliliğine bakıldığı zaman, kavrulmuş iç fıstık, bunun yanında tuzlu, kaynatılmış ve kabuklu iç fıstık şeklinde piyasaya sürülmekte. Piyasa bakıldığında soslu, ezme, unlu mamulleri, çikolatalı yer fıstığı, lokum, krema, ezmesi gibi türlerde yer fıstığı çeşitlerini görebilmekteyiz." şeklinde konuştu.

YER FISTIĞI OSMANİYE' DE BİR SEKTÖR

Osmaniye Ticaret Borsasına kayıtlı 320 fıstık işiyle uğraşan üyelerinin olduğunu belirten Çenet, “Bunun 20 tanesi fabrika türünde işletme sahipleri. Ayrıca 150 küçük çaplı esnaf bulunmakta. Yer fıstığının ekiminden hasadına kadar 100 Bine yakın insan geçimini bu işten sağlamakta. 2013 yılında yer fıstığının 127 bin dekara ekildiğini ve 2014 yılında ise çok az bir miktar arttığına değinen Çenet, "Geçen yıl dekar başına 350-450 kilo ve toplamda 46 bin 870 ton ürün aldık, bu yılda aşağı yukarı aynı verimi beklemekteyiz." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,