Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı muğlada yağmur yüksek planlama kurulu hayvancılık eğitim

Bu haber kez okundu.

Yeşilay Başkanı Karaman: Evet ama yetmez
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman alkol ambalajlarında yer alacak olan uyarılar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karaman, uyarıların kontrolsüz alkol tüketiminin sebep olduğu hastalıklara da dikkat çekerek, uygulamanın Avrupa ülkelerinde daha geniş yelpazede ele alındığını ifade etti.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirledi. Söz konusu içkilerin ambalajları üzerinde artık 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ile "Alkol dostunuz değildir" yazılı uyarı mesajı yer alacak. Uygulamanın kamu sağlığı için gerekli olduğunun altını çizen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Avrupa’da uyarı önerilerinin çok geniş bir yelpazede ele alındığını ifade etti. Karaman; “Alkollü içki ambalajları üzerinde sağlıkla ilgili uyarı mesajları konulması zorunluluğuna Yeşilay ve kamu sağlığı uzmanları olarak ‘Evet ama yetmez’ diyoruz. Avrupa Alkol Politikaları Birliği (EUROCARE) tüm ülkelere bu tür uyarı mesajları konulmasını uzun yıllardır tavsiye ediyor” dedi.

Alkol kullanımının kanser riski yanında şiddet mağduriyetlerini de artırdığına dikkat çeken Karaman, yalnızca yaş sınırı, hamilelerin içki kullanımı ve araba kullanımı üzerine uyarıların eksik kaldığını kaydetti. Karaman açıklamasında Nisan ayında Yeşilay ve Dünya Sağlık Örgütü’nce İstanbul’da düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu’na katılan Liverpool John Moores Universitesi Kamu Sağlığı Bölüm Başkanı Profesör Mark Bellis’in The Guardian’a verdiği mülakata da değindi.

Bellis; "Şu anda toplumda alkol ile ilgili tehlikeler denilince insanların aklına maalesef kanser riski gelmiyor. Oysa bu sağlık uyarıları tüketicileri daha bilinçli olmaya yönlendiriyor. ‘Alkol şiddet riskini artırır’, ‘Alkol İngiltere’de 15 binden fazla ölüme sebebiyet vermiştir’, ‘Alkol ağız, dudak ve benzeri pek çok kanser riskini artırmaktadır’ şeklinde yeni uyarılar da planlıyoruz. Bunun yanında alkolün Avrupa’da 16-24 yaş arasında genç erkek ölümlerinin yüzde 25’inin sebebi olduğunun ve kadınlar için meme kanseri riskinin artırdığının vurgulanması da etkileyici olacaktır” diyerek alkollü içki ambalajları üzerindeki sağlıkla ilgili uyarı mesajlarına dikkat çekmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,