Öne Çıkanlar çiftçi mehmet aydın manisa tarım fuarı un ihracatı

Bu haber kez okundu.

Yırca köylüleri zeytinlik alanda gece nöbetine başladı
Manisa'nın Soma ilçesi Yırca köyünde, Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla Kolin Şirketler Grubu'nun yapacağı termik santral için kamulaştırılan alandaki ağaç kesimine karşı çıkan, aralarında Greenpeace üyeleri ve kadınların da bulunduğu köylüler, zeytinliklerin olduğu alanda yaktıkları ateşin başında gece nöbeti başlattı.

Kolin Şirketler Grubu’ndan şikayetçi olduklarını belirten Hamide Akın (52), erkeklerle birlikte zeytinlik arazisinin bulunduğu bölgede nöbet tuttuklarını söyledi. Akın, yaşanan olaylar yüzünden ne zeytinliklerinin ne de evlerinde huzurlarının kaldığını kaydetti. Sonuç alıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirtti. Topraklarını Kolin Şirketler Grubu’na vermek istemediklerini söyleyen Nazmiye Süer ise, “Benim köylüm milletin efendisidir ama biz köle olduk.” diye konuştu. Mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek istediklerini, geleceklerini Kolin firmasına ve hiç kimseye verme taraftarı olmadıklarını belirten Mustafa Sezer de, “Burada son demine kadar, atalarımızın izlerini demir yığınlarının ve betonların altında bırakmamak için elimizden gelen bütün mücadeleyi, bir kişi kalsak dahi sürdüreceğiz. Soma'nın Yırca köyünde devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz. Şu ana kadar ne bir destek ne bir yardımcı olmadılar ve bizlere aydınlatıcı bir bilgi verilmedi.” dedi. Halil İbrahim Kocaeri de şunları söyledi: “Zaten bizi katletmeye uğraşıyorlar. Hem malımızı katletmişler hem bize kelepçeler takarak. Kadın erkek ayrım yapmıyorlar, herkese kelepçe takıyorlar. Biz adalet istiyoruz. Biz yerimizi satmak istemiyoruz.”

Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın ise, "Türkiye Cumhuriyeti'nde bu ağaç katliamına dur diyecek bir yetkili arıyoruz. Durun arkadaş, siz ne yapıyorsunuz? Bu yapılan iş hukuksuzdur. Acil kamulaştırma kararı bu ağaçların kesilmesi, zeytinlerin katledilmesi için yeterli bir gerekçe olamaz, çünkü zeytinlerin kesilebilmesi için gerekli yerlerden izinler alınması gerekir. Böyle bir şey ortada yokken pervasızca Kolin şirketi tarafından bu katliam hala devam ediyor. Tek bir isteğimiz, devlet büyüklerimizden biri desin ki 'Yapılan iş hukuksuzdur'. Hukuk süreci tamamlanıncaya kadar zeytinlerin katledilmesi durdurulsun.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı