Öne Çıkanlar hünnap meyvesi tarımsal destekleme şap aşısı lavanta yetiştiricilliği tarım fuarları

Bu haber kez okundu.

Yırca'da köylüler ve zeytin kazandı
Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyünde, Kolin Şirketler Grubu tarafından kurulması planlanan kömürlü termik santral için verilen "acele kamulaştırma" kararının esastan iptal edildiği bildirildi. Gerekçeli kararın da avukatların eline ulaştığı belirtildi.

Danıştay 6. Dairesi, Yırca köylülerinin ve Greenpeace’in birlikte açtığı davada, köy yakınlarında kurulması planlanan Soma Kolin Termik Santrali için verilen acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti. Danıştay, 7 Kasım 2014 tarihinde acele kamulaştırma için yürütmeyi durdurma kararı vermiş ancak bir gün önce şirket, kararı beklemeden 6 bin 666 zeytin ağacını kesmişti.

Dün açıklanan kararın gerekçesi, bugün avukatların eline ulaştı. Gerekçede, acele kamulaştırma kararının ancak yurt savunması için ve Bakanlar Kurulu tarafından olağanüstü hallerde verilebileceği ifade edilirken var olan Zeytin Yasası uyarınca zeytinliklere 3 kilometre mesafede kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamayacağı ve işletilemeyeceği ifade ediliyor. Zeytinliklerin, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altında olduğuna da değiniliyor.

Köylülerin avukatı Deniz Bayram, davayı esastan iptal kararı ile kazandıklarını söyledi. Bu kararla birlikte Soma Kolin Termik Santrali’nin Yırca zeytinliklerinde kurulmasının hukuksuz olduğunun bir kez daha görülmüş olduğunu belirten Av. Bayram, “Bu karar, zeytinlik alanlar üzerine planlanan enerji yatırımlarına karşı hukuk mücadeleleri için de bir emsaldir. Var olan Zeytin Yasası sayesinde köylüler, çevreyi ve sağlıklarını tehdit edecek bir termik santralin daha yanıbaşlarında yer almasından kurtulmuş oldu. Burada yaşananlar bir emsal olmalı ve doğayı, çevreyi, insan sağlığını ve küçük zeytin üreticilerinin geçim alanlarını yok eden kirli enerji yatırımları değil, dünya lideri konumunda olduğumuz zeytinciliğimiz korunup desteklenmeli, Zeytin Yasası korunmalıdır.” dedi.

Davaya müdahil olan şirket ise proje hakkında ÇED olumlu kararının verildiğini, acele kamulaştırma kararı hukuka aykırı olsa bunun da verilmeyeceğini ifade etmesine rağmen Danıştay, acele kamulaştırma kararının hukuka aykırı olduğunu ve ÇED olumlu kararına karşı da Manisa İdare Mahkemesi’nde dava açıldığını ifade etti.

Öte yandan Greenpeace’in, zeytinlikleri maden ve kömür santrali yatırımlarına açacak kanun tasarısının geri çekilmesi için "www.zeytiniseviyorum.org" adresinde yürüttüğü kampanyay,a bugüne dek 30 binin üzerinde kişi imzasıyla destek verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,