Öne Çıkanlar kamelya fidanı satışı mazı fidanı abelya ağacı fidanı vergi kanunu kestane kabağı

Bu haber kez okundu.

Yufka ekmek yaparak aile bütçesine katkı sağlıyorlar
Aksaray Ortaköy ilçesi Balcı kasabası ev hanımları, fırında üretilen ve halk diliyle 'çarşı ekmeği, fırın ekmeği' denilen ekmeğe yapılan zamlar sonrasında, aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla yufka ekmek yapıyor.

Ev hanımları, saç üzerinde odun ateşiyle pişen yufka ekmeği yapmaya sabahın erken saatlerinde başlıyor. Yaklaşık 10 saatlik bir çalışma sonrasında 50 kiloluk unu yufka ekmeğe dönüştürüyorlar. Yufka ekmek yapan ev hanımlarından Elmas Öztürk, 50 kiloluk undan yaklaşık 500 yufka ekmek çıkardıklarını ifade ederek, "5 kişilik bir aileyiz. 500 ekmek bizim 4 aylık ekmek ihtiyacımızı karşılıyor. Fırından ekmek aldığımız zaman aylık ortalama 115 TL masrafımız oluyor. 4 ayda 460 TL yapar. Yufka ekmek yaptığımız zaman 50 kiloluk unu 50 TL'ye almaktayız. Odunu, tuzu, suyu gibi masraflara da 25 TL gidiyor. Yani aile bütçesine ortalama 4 ayda 400 TL katkı sağlıyoruz." dedi.

Aradaki bu farkla birçok ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getiren Öztürk, yufka ekmeğin yapılışını da şöyle anlattı: "Un mayasız olarak tuz ve su ile yoğrulur ve hamur tahtaları üzerinde oklava ile ince olarak açılır. Açılmış hamurun saç üzerinde gevreyene kadar hafifçe pişirilmesi ile yufka elde edilir. Üst üste dizilerek katman halinde stoklanır ve üzeri örtülür. Kullanılacağı zaman üzerine su serpiştirip biraz bekletilerek yumuşaması sağlanır. Kepekli undan yapıldığı için hem besleyici hem de sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına neden olur."

Yufka ekmek yapan kadınlardan Gülseren Bektaş ise yufka ekmeği yapmanın zor olduğunu vurgulayarak, "Yufka ekmeği imece usulü ile yapıyoruz. Üç ekmek açıcı bir de pişirici olmak üzere 4 kişi ile yufka ekmek yapıyoruz. Genelde ev hanımları birbirleriyle yardımlaşarak bu işi yaparken, belli bir ücret karşılığında yapanlar da var. Para karşılığı yapanlar yoğrulan hamur bitene kadar 50 TL ücret alıyorlar. Aslında çok yorucu bir iş ama aile bütçesine katkıyı düşündüğün zaman iyi oluyor. Bir de her zaman elinin altında ekmeğin hazır bekliyor. Fırından, bakkaldan ekmek almak zorunda kalmıyoruz." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,