Öne Çıkanlar karaman ziraat odası atatürkü saygıyla anıyoruz vairo badem çeşidi destekleme Bitlis

Bu haber kez okundu.

Zeytin sineğiyle mücadelede 882 bin dekar alan ilaçlandı
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından zeytin sineğiyle mücadele kapsamında geçen ağustos ayında başlatılan ve 26 Eylül 2014 tarihine kadar devam eden uçakla ilaçlama çalışmaları kapsamında, toplam 822 bin 500 dekar alan ilaçlandı. Sekiz ilçede yürütülen mücadelede 16 bin 450 litre ilaç ve 68 bin 500 litre ziray (zeytin sineği cezbedicisi) kullanıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Balıkesir'in en önemli tarım ürünlerinden zeytinin kalitesini arttırmak amacıyla ağustos ayında Ayvalık'ın Cunda Adası'nda başlatıldıktan sonra Edremit Körfezi ve Erdek Körfezi'ndeki zeytinlik alanlarda sürdürülen zeytin sineğiyle mücadelede 882 bin 500 dekar alan ilaçlandı. Cunda, Erdek, Bandırma, Marmara, Edremit, Burhaniye, Havran ve Gömeç ilçelerindeki ilaçlamada, 16 bin 450 litre ilaç ve 68 bin 500 litre ziray kullanıldı. Dünyanın en kaliteli zeytini ve zeytinyağının üretildiği Edremit Körfezi ve Erdek Körfezi'nde zeytin sineğiyle mücadelede önemli yol aldıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, zeytin ve zeytinyağının kalitesinin artmasının Balıkesir ve Türkiye ekonomisine olumlu katkılar yapacağını kaydetti.

Zeytin sineğiyle mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Uğur, "Balıkesir genelinde 810 bin 290 dekar alanda zeytin üretimi yapılmakta. Edremit ve Erdek körfezleri olarak iki farklı bölgede zeytin üretimi gerçekleşmekte. Edremit Körfezi'ndeki zeytin yağlık, Erdek Körfezi'ndeki zeytin ise sofralık olarak değerlendirilmektedir. Dünyanın en kaliteli zeytin ve zeytinyağını üretmemize rağmen maalesef bu ürünlerin en büyük düşmanı olan zeytin sineğiyle mücadelede istenen seviyede değildik. Zeytin sineği, zeytin ve zeytinyağının kalitesini düşüren ve çiftçilerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor." dedi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak 15 Haziran 2014 tarihi itibarıyla sekiz ilçede zeytin sineği tuzakları asarak mücadeleye başladıklarını belirterek, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla yaptığımız girişimler sonucunda zeytin sineğiyle mücadelenin uçakla havadan yapılmasını sağladık. 11 Ağustos tarihi itibarıyla Cunda Adası'ndan uçakla ilaçlama başlatıldı. Sonra da Erdek, Bandırma, Marmara, Edremit, Havran, Burhaniye ve Gömeç'te zeytin sineği ilaçlaması yapıldı. Zeytin sineğiyle mücadele sonucunda çiftçilerimizin ürettiği zeytin ve zeytinyağları daha kaliteli olacak. Daha önce organize olunmuyordu, para toplayamıyorlar, uçak kiralarını ödeyemiyorlardı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bu soruna eğildik. Şu an çiftçilerimiz, kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretecek olmaktan dolayı mutlular." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,