Öne Çıkanlar lavanta can erik hasadı interfresh fuar hatay tarım fuarı jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Zeytin üretim merkezi Akhisar'da kar hasarının boyutu ortaya çıktı
Türkiye zeytin üretiminde söz sahibi olan Manisa’nın Akhisar ilçesinde kar afetinin boyutları ortaya çıktı. Zeytin ağaçları üzerinde biriken karlar, çok sayıda dalı kırarak yüksek hasarlara sebep oldu. Meteoroloji, bu kez de 8-9 Ocak tarihleri için geceleri kuvvetli zirai don uyarısı yaptı.

Manisa’nın tarım alanı en büyük ilçesi olan Akhisar’da 800 bin dekarı aşkın bir alanda zirai üretim yapılırken bunu yaklaşık yarısını zeytinlikler kaplıyor. İlçede 400 bin dekar alana sahip zeytinliklerde bulunan 10 milyonun üzerinde ağaç, tarım ekonomisinin temelini oluşturuyor. 30 Aralık’taki yoğun kar yağışında ağaçların üzerinde biriken karlar, çok sayıda dalı kırarak yüksek hasarlara seep oldu. Özellikle ilçenin en verimli ve bakımlı zeytinliklerinin bulunduğu mahallelerde zararın etkisinin daha yüksek olduğu gözlemlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan tespit çalışmaları neticesinde, Akhisar’da zeytin yetiştiriciliği yapılan 60’ın üzerinde mahalleden yaklaşık 17’sindeki zeytinliklerde çeşitli oranlarda dal, ana dal ve gövde kırılmalarından oluşan hasarlar meydana geldiği görüldü. Ayrıca Çamönü Mahallesi'nde 700 dekar alanda bulunan ve teknikte plastik yüksek tünel olarak tanımlanan 186 serada, yılda iki dönem halinde örtü altı sebze üretimi yapılıyor. Kışlık üretim döneminde bulunan seralarda ağırlıklı olarak marul ve taze soğan ekilişleri mevcuttu ancak kar sırasında yaklaşık 400 dekar alandaki 166 seranın metal iskeletleri, plastik örtülerde biriken karların ağırlığına dayanamayınca kısmen veya tamamen çöktü. Bu duruma bağlı olarak seralardaki sebzelerin tamamı donarak çürüdü.

Akhisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Kılıç tarafından kurulan ekipte yer alan teknik personel, çiftçilerden gelen bütün afet ihbarı ve hasar beyanı başvurularını anında kabul ederek, ivedilikle değerlendirmeye alıp yerinde tespit etti ve tutanak altına aldı. Hasar tespit çalışmaları sonucunda, iki mahallede bulunan 166 plastik serada plastik örtüde biriken karlar sebebiyle metal iskelet çökmesine bağlı üretim malzemesi ve ürün kayıpları olarak ortalama yüzde 90 oranında, ayrıca 17 mahallede yoğun kar yağışına bağlı olarak ağaçlar üzerinde kar birikmesinin oluşturduğu ağırlık sebebiyle dal, ana dal ve gövde kırılmaları şeklinde zeytinliklerde ortalama yüzde 35 hasar meydana geldiği tespit edildi. Yapılan çalışmalarda, ilçe genelinde bin 231 çiftçiye ait 37 bin 404 dekar tarım alanında yoğun kar yağışına bağlı hasar ve zarar olduğu anlaşıldı.

Akhisar, yoğun kar yağışı felaketinin yaralarını sarmaya uğraşırken yeni bir afet tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Meteoroloji’den yapılan uyarıya göre bölgede perşembe ve cuma geceleri kuvvetli zirai don olayı bekleniyor. Zeytinde zirai dona bağlı soğuk zararına karşı kültürel tedbir almakla beraber kış budamasının, soğuk zararı riskinin kalmadığı aylara kadar bekletilmesinin uygun olacağı belirtildi. Seralarda örtü altı üretim yapan çiftçilerin de ısıtarak ürünlerini don zararına karşı korumasının mümkün olabileceği bildirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi