Öne Çıkanlar lavanta trakya Gıda özel sektör teşvikleri ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Zeytinin posası hem yakıt, hemde gübre olarak kullanılıyor
Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir zeytinyağı fabrikası, sıkım sonrası zeytin atıklarını yakıta dönüştürdü. Manavgat'ın Taşağıl Mahallesi sınırları içinde zeytinyağı fabrikası sahibi Harun Sertkaya, çalışma ofisinde 'pellet yakıt' ismini verdiği yakıt türünü tanıttı.

Pellet yakıtının fosil yakıtlarından daha iyi ısıtıcı olduğunu belirten Sertkaya, yakıtın çevre dostu olduğunu, aynı zamanda meyve ve sebze bahçelerinde gübrü olarak ta kullanılabileceğini söyledi. Fabrikalarının yıllık 10 bin ton toz ve katı pellit yakıt üretme kapasitesine sahip olduğunu belirten Sertkaya, sıkım sonrası zeytin posasından yaptıkları yakıtın toz halindeki tonunu 300, katı halini ise 350 liradan sattıklarını kaydetti. Yakıtın termal ısı değerinin 4 ile 5 bin kcal/kiloğram aralığında olduğunu belirten Sertkaya, modern kazanlarda yanma veriminin ise yüzde 95'in üzerinde olduğunu söyledi.

Pellet yakıt tamamen çevreci olduğu, yakıldığında çevreye yayılacak bir gaz türünün olmadığını belirten Sertkaya, "Zeytinin sıkılması sonrası atığından elde ettiğimiz yakıt türü tamamen çevreci. Doğayı ve çevreyi kirletecek bir durumu yok. Yanınca çevreyi kirletmez. Fosil yakıtlarında bacalarda önemli oranta kreozot oluşur. Pellet yakıtta ise bacalarda kreozot oluşmaz. Yandığında sülfir ve diğer gazlar oluşmadığı için soba zehirlemesi olmaz. Kül oranında diğer yakıtlara göre azdır." diye konuştu.

Başta Manavgat olmak üzere turizm yörelerinde çevrenin korunması ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi için pellet yakıt yakılmasını tavsiye ettiklerini belirten Sertkaya, yakıtın diğer bir yararlı tarafının ise meyve ve sebze bahçelerinde gübre olarak kullanılması olduğunu kaydetti.

Pellet yakıtın Manavgat'ta başta fırınlar olmak üzere kullanılmaya başladığını belirten Sertkaya, yenilenebir bir enerji olduğu için külünde doğada kaybolduğunu sözlerine ekledi.

Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi