Öne Çıkanlar anadolu ajansı Gıda tarım küçükbaş hayvan hibe sahte yağ

Bu haber kez okundu.

25. Yeşil İhsaniye Elma Festivali başladı

Gölcük Belediyesi’nin düzenlediği ‘25. Yeşil İhsaniye Elma Festivali’ gerçekleşen kahvaltıyla başladı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Beldiye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, İhsaniye Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Ziya Zorlu ve festival sponsoru Ford Otosan İnsan Kaynakları Müdürü Ali Rıza Aksoy’un katılımıyla, elma üreticisi Yakup Macar’ın bahçesinde gerçekleşen basın toplantısı ve kahvaltı ile başlayan festival, 16 Eylül Cumartesi gününe kadar devam edecek. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Sevgide buluşmaya devam ediyoruz. Bugün elma ve armut için buluştuk. Gölcük coğrafyasının hem denizi hem ormanı hem de meyve ürünleri var; elma armut, erik, ceviz, kestane gibi. Saydığım bu meyveler içinde en bilinmiş olan elma ve armutumuz var. Elmamız yılık üretimi 7 bin ton, armutumuzun ise 9 bin ton civarında. Ne yazık ki çok az sayıda üreticimiz üretimi sürdürmekte. Ama üreticilerimiz ısrarla işin ekonomik kısmını bir tarafa bırakarak üretimlerine devam ediyor. Üreticiler bu istikrarlarını devam ettikçe biz de desteklerimize devam edeceğiz. Geleneksel olarak her yıl devam eden festivalimizin 25.’sini yapacağız. Ben bu vesileyle üreticinin yanında olan yöneticilere, üreticilere, teşekkür ediyorum. Gerçekten sanayileşen şehrimizde, yeşile hasret kaldığımız dönemde gölcüğün bu bölgesi bize bir pencere açıyor” dedi.

Kocaeli’nin farklı bölgelerinde elma dağıtımıyla devam edecek olan festival de toplam 10 ton elmanın Gölcük Belediyesi tarafından üreticilerden satın alarak dağıtılması planlanıyor. Bir de ’En İyi Elma ve Armut’ yarışması yapılacak. Bahçelerdeki en iyi elma ve armutların yarışacağı yarışmada birinciye; kupa ve cumhuriyet altını, ikinciye; plaket ve yarım altın, üçüncüye ise plaket ve küçük altın verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan tüm üreticilere teşekkür belgesi ve tarım ilacı verilecek.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,