Öne Çıkanlar aa fakıbaba kapanış fiyatı tarım muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Altıntaş’ta pancar bereketi

Altıntaş İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Yıldız, pancar üreticileri bu yıl yağan yağmurlardan dolayı rekor düzeyde ürün aldıklarını dile getirdi.

İlçe ekonomisinin büyük bir bölümünü pancar üretiminin oluşturduğunu ifada eden Yıldız, "Altıntaş hububat ve baklagillerden sonra ekim alanı en büyük olan ürün 35 bin dekar ile şeker pancarıdır. Dekar başına 7 ton beklentimiz vardı. Bu rakamı rahatlıkla tutturduğumuzu hatta bazı arazilerimizde 9 tona kadar verim aldığımızı görüyoruz. Bu rakam geçtiğimiz yıllarda dekar başına 4 tona kadar düşmüştü. İlçe ekonomisine yaptığı katkı açısından oldukça önemli bir ürün olan şeker pancarı sadece ilçe çiftçimiz için değil, Kütahya şeker fabrikası içinde önemlidir. Fabrikanın sözleşmeli üretim alanının yüzde 69’u Altıntaş ilçe sınırlarındadır. Masrafı fazla olan seker pancarında bu yılki yağışlar sayesinde veriminde yükselme ve masraflarda azalma olmuştur’’ diye konuştu.(YD - EFE)

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı