Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Balya fiyatları 2 kat arttı

Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, balya fiyatlarının geçen yıla oranla 2 kat arttığını söyledi.

Hayvan sahibi çiftçiler hububat ürünlerinin biçilmesiyle, kışın hayvanlarını beslemek için balya yapımına başladılar. Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, konuyla ilgili balya fiyatlarının geçen yıla oranla 2 kat arttığını belirtti. Şen, balya kilogram fiyatlarının 20 kuruştan 30 kuruşa çıktığını belirterek, "Balyalar 25 kilogramdır. Yani balya tane fiyatı 5 lira ile 7 buçuk lira arasında değişti. Yonca balyasının kilosu da 60 kuruş. 1 lira 50 kuruşa balya yapılıyor. Kışın sap balyası yeterli olmazsa bir artış olacaktır. Son zamanlarda ithal balya alımının başlamasıyla Bulgaristan’dan gelen balyanın da ton maliyeti 120 dolar. Tabi bunun nakliye maliyeti de var. Balya ithalatının sebebi de yetersiz sap olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca sılajlık mısır üretimi çok arttı. Bunlar balyanın tüketimini azaltan şeyler. Balya fiyatları geçen yıla oranla 2 kat arttı. Buda hayvancılığın maliyetini ciddi biçimde arttırır. Hayvan yetiştiricisinin kendi yemini üretmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Hayvan için balya şarttır”

Koyun, keçi, inek gibi hayvanların beslenmesinde yemlerden ziyade balyanın da ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Hayvan için balya şarttır. Gereksiz bir şey gibi görünüyor ama ne kadar yemle beslenirse beslensin hayvan balya ile beslenmeden olmaz. Balyanın hayvanın beslenmesinde çok önemli yeri vardır. Çünkü balya hayvanın sindirimi için gerekli olan bir şeydir” şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,