Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

2 bin 400 aileye 50 bin baş dana
ŞÜKRULLAH DOLU - Yeni Şafak Gazetesi 


Türkiye'nin 4 büyük et işleme tesisinden birine sahip olan İkbal Grubu, hayvancılık alanında Fransa'nın başarıyla uyguladığı 'Yetiştirici aile modeli'ni Türkiye'ye getirmeye hazırlanıyor. İkbal Gıda Genel Müdürü Sedat Patlar'ın verdiği bilgilere göre 6-8 aylık danalar, yapılacak sözleşmeyle yetiştirici ailelere dağıtılacak. Yemi ve veterinerlik hizmetini İkbal Grubu'ndan ücretsiz olarak alacak aileler, büyüttükler hayvan sayısına ve bakım performansına göre gelir elde edecekler. Etteki fiyat dalgalanmalarından dolayı küçük üreticilerin zarar gördüğünü ve işi bıraktığını belirten Sedat Patlar, uygulayacakları sistemin ailelere faydasını şöyle açıkladı: "Bu yüzden şu anda meralar boş. Öte yandan azalan hayvan varlığı yüzünden ette ithalatçı duruma düştük. Şimdi işi bırakanların tekrar alana döndürülmesi lazım. Bunun yolu da onlara düzenli gelir sağlamak. İşte Yetiştirici Aile Modeli bunu sağlıyor. 2 bin 400 ailenin bu işten iyi gelir elde edeceğini düşünüyoruz. Her aileye en az 20 baş dana versek, bu yılda yaklaşık 50 bin baş hayvan varlığı demek. Böylelikle hayvancılık meslek haline gelecek. Aileler hiçbir riske girmeden güvenli olarak bu işten para kazanacaklar." Patlar, konuyla ilgili olarak Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bankası ile görüştüklerini kaydetti.
Et fiyatı 2,5 lira iner

Sedat Patlar, şu anda 16 lira seviyelerinde seyreden karkas et ifyatının ramazan sonrasında 2-2,5 lira düşmesini beklediklerini belirterek bunun gerekçesini şöyle açıkladı: "İthal ete vergi arttırılınca yerli üretici bunu fırsata çevirdi ve et fiyatları, ramazanda artan et tüketiminin de etkisiyle yükseldi. Fakat bayram sonrası talebin azalmasıyla fiyatlarda 2-2,5 TL'lik bir indirim olacağını bekliyoruz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,