25 Haziran 2017 Pazar

2013 'İpek Yılı' ilan edildi

Bursa Valiliği, ipek böcekçiliğini canlandırmak ve Bursa ipeğini yeniden marka haline getirmek için 2013 yılını 'İpek Yılı' ilan etti.

30 Ocak 2013 Çarşamba 22:43
Bu haber 5347 kez okundu
2013 'İpek Yılı' ilan edildi
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

 Desteklerin arttırılmasının yanı sıra Bursa Tarım Meslek Lisesi'nde Uygulamalı İpek Böcekçiliği Bölümü'nün açılması, Bursa ipeğinin marka haline getirilmesi ve tanıtılması yer alıyor.

Bursa'da ipek böcekçiliğinin ve Bursa Beyazı gibi özel türlerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına Bursa Valiliği el attı. Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler başkanlığında Kozabirlik, Uludağ Üniversitesi, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, odalar ve özel kuruluşlar işbirliği ile ipek böcekçiliği raporu hazırlandı. Çarşamba Valilik binasında yapılan toplantı ile '2013 İpek Yılı' projesi tanıtıldı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa deyince son 50 yılda sanayinin akla geldiğini belirterek, "Bursa'nın kestanesi, ipeği, şeftalisi, kirazı, tarihi, Uludağ'ı, termali unutuldu. Eskiden önce şehrin kimliğini belirleyen değerleri akla gelirdi. Ama tekstil, otomotiv bazı değerleri ikinci plana itti. Son birkaç yıldır bu değerleri yeniden canlandırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Her yıl Bursa'nın birkaç değerini ele alıyoruz. Bu iş sahiplenildi ve ciddi başarılar elde ettik. Termalde istediğimiz başarıyı elde ettik. Bu yıl kiraz yılı ve ipek böceği yılı ilan ettik" dedi.
Çin'de ipek üretiminin ucuz olması nedeniyle mücadelede zorlandıklarını anlatan Harput, Bursa ipeğinin marka haline getirilerek bunun aşılabileceğini kaydetti. Özel olan Bursa ipeğinin marka olarak dünyaya sunulması gerektiğini dile getiren Harput, bu çalışmanın tüm kurumlar ve özel sektör tarafından da sahiplenilmesini istedi.

'BURSA İPEĞİNİ ARTTIRACAĞIZ'

İpek böcekçiliği raporunu sunan Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler ise ipek böcekçiğinin fidan, tohum, fiyat, alım garantisi olan bir ürün olduğunu söyledi. İpek böcekçiliğinden elde edilen gelirler hakkında bilgi veren Demirciler, 3 kutu tohumla iki ay çalışma yürüten bir ailenin 2 bin 500 ile 4 bin lira arasında gelir elde ettiğini vurguladı. Sektörün kutu sayısı arttıkça çok fazla kar getiren bir iş kolu olduğuna dikkat çeken Demirciler, "Dünyadaki koza üretimi 840 ton. Bunun yüzde 80'ini Çin üretiyor. Sentetik ipeğinde pazara girmesiyle dünyadaki üretim git gide düşmeye başladı. Türkiye'de 29 ilde 133 bin kilo koza elde ediliyor. Bursa'da ise 8 ilçe 19 köyde 3 bin 304 kilo koza elde ediliyor. Hedefimiz, yaş koza üretimini arttırmak, Bursa Tarım Meslek Lisesi'nde Uygulamalı İpek Böcekçiliği Bölümü'nün açılması, Bursa'ya özgü ipek üretimini geliştirmek, kamuoyunu ve genç nesilleri bilinçlendirmek" diye konuştu.
Demirciler, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kamu ve özel kuruluşlarla birlikte yıl içinde birçok etkinlik yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Sebile ÇETİN/BURSA, (DHA)

Haber Kaynağı: Doğan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV