Öne Çıkanlar çiftçi jakaranda ağacı vairo badem çeşidi paulownia ağacı fidanı tomurcuk tırtılı

Bu haber kez okundu.

2013 'İpek Yılı' ilan edildi
 Desteklerin arttırılmasının yanı sıra Bursa Tarım Meslek Lisesi'nde Uygulamalı İpek Böcekçiliği Bölümü'nün açılması, Bursa ipeğinin marka haline getirilmesi ve tanıtılması yer alıyor.

Bursa'da ipek böcekçiliğinin ve Bursa Beyazı gibi özel türlerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına Bursa Valiliği el attı. Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler başkanlığında Kozabirlik, Uludağ Üniversitesi, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, odalar ve özel kuruluşlar işbirliği ile ipek böcekçiliği raporu hazırlandı. Çarşamba Valilik binasında yapılan toplantı ile '2013 İpek Yılı' projesi tanıtıldı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa deyince son 50 yılda sanayinin akla geldiğini belirterek, "Bursa'nın kestanesi, ipeği, şeftalisi, kirazı, tarihi, Uludağ'ı, termali unutuldu. Eskiden önce şehrin kimliğini belirleyen değerleri akla gelirdi. Ama tekstil, otomotiv bazı değerleri ikinci plana itti. Son birkaç yıldır bu değerleri yeniden canlandırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Her yıl Bursa'nın birkaç değerini ele alıyoruz. Bu iş sahiplenildi ve ciddi başarılar elde ettik. Termalde istediğimiz başarıyı elde ettik. Bu yıl kiraz yılı ve ipek böceği yılı ilan ettik" dedi.
Çin'de ipek üretiminin ucuz olması nedeniyle mücadelede zorlandıklarını anlatan Harput, Bursa ipeğinin marka haline getirilerek bunun aşılabileceğini kaydetti. Özel olan Bursa ipeğinin marka olarak dünyaya sunulması gerektiğini dile getiren Harput, bu çalışmanın tüm kurumlar ve özel sektör tarafından da sahiplenilmesini istedi.

'BURSA İPEĞİNİ ARTTIRACAĞIZ'

İpek böcekçiliği raporunu sunan Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler ise ipek böcekçiğinin fidan, tohum, fiyat, alım garantisi olan bir ürün olduğunu söyledi. İpek böcekçiliğinden elde edilen gelirler hakkında bilgi veren Demirciler, 3 kutu tohumla iki ay çalışma yürüten bir ailenin 2 bin 500 ile 4 bin lira arasında gelir elde ettiğini vurguladı. Sektörün kutu sayısı arttıkça çok fazla kar getiren bir iş kolu olduğuna dikkat çeken Demirciler, "Dünyadaki koza üretimi 840 ton. Bunun yüzde 80'ini Çin üretiyor. Sentetik ipeğinde pazara girmesiyle dünyadaki üretim git gide düşmeye başladı. Türkiye'de 29 ilde 133 bin kilo koza elde ediliyor. Bursa'da ise 8 ilçe 19 köyde 3 bin 304 kilo koza elde ediliyor. Hedefimiz, yaş koza üretimini arttırmak, Bursa Tarım Meslek Lisesi'nde Uygulamalı İpek Böcekçiliği Bölümü'nün açılması, Bursa'ya özgü ipek üretimini geliştirmek, kamuoyunu ve genç nesilleri bilinçlendirmek" diye konuştu.
Demirciler, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kamu ve özel kuruluşlarla birlikte yıl içinde birçok etkinlik yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Sebile ÇETİN/BURSA, (DHA)

Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,