Öne Çıkanlar teknoloji çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği Gıda Domuz vebası

Bu haber kez okundu.

Antalya'daki Vanlı Besiciler Kurbanlıkları Şimdiden Bitirdi
 Van bölgesinden Antalya hayvan pazarına getirilen büyükbaş hayvanlar adeta yok sattı. Alıcıların mağdur olmamaları için Vanlı besicileri tercih ettiğini belirten satıcılar, bayrama sayılı günler kala ellerindeki hayvanları sattı.

Yıllardır Antalya'ya kurbanlık getiren yetiştiriciler, bu yıl işlerinin iyi gitmesinin, Van'da meydana gelen üzücü depremin ardından yardımsever Anadolu insanının duyarlılığına bağladı.

Antalya'ya 15 gün önce geldiğini belirten Vanlı İsa Yıldız, hayvanlarının çoğunu sattıklarını, pazara gelen müşterilerin ilk tercihlerinin Vanlılar olduğunu söyledi. Depremden kısa süre önce Antalya'ya geldiklerini ifade eden Mesut Yılmaz da getirdiği 20 büyükbaş hayvanı iki gün içinde sattığını anlattı.

Van'da yaşanan deprem sonrası akrabalarının öldüğünü belirten Yılmaz, "Allah, devletimizden razı olsun, bize çok yardım etti. Şimdi de bayramı bekliyoruz. Sattığımız malları teslim ettikten sonra memleketimize döneceğiz." dedi. Depremin en çok vurduğu Van'ın Erciş ilçesinden gelen besici Adem Sünme ise 40 hayvan getirdiklerini, şu anda ellerinde 6-7 tane kaldığını açıkladı. Malları bitirdikten sonra Erciş'e döneceklerini kaydeden Sünme, "Yaklaşık 10-15 yıldır Antalya'ya geliyoruz. İnşallah mallarımızı sattıktan ve teslim ettikten sonra bayramın ikinci günü memleketimize döneceğiz." diye konuştu. Depremde eniştesini kaybeden Ercişli Erdal Yükseler de kurbanlık olarak getirdiği bütün hayvanları satan mutlu besiciler arasında yer aldı.

"KURBANLIK SATIŞI GEÇEN YILA GÖRE BİRAZ DÜŞTÜ"

Kurban satış yerlerini ve pazarlarını gezen Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, mal satışlarının da pazarlarda geçen yıla oranla biraz düştüğünü, ancak bayrama kadar büyük bir bölümünün satılacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Antalya'ya farklı şehirlerden gelen hayvanların çok sıkı denetlendiğini kaydeden Yardımcı, "Hayvanların şehre gelişinden satış yerlerine kadar belediyeler, Tarım İl Müdürlüğü ekipleri ile birlikte koordineli çalışarak denetliyoruz. Eskiden kurban almadan önce hayvanın dişi çürümüş mü? Kapak atmış mı? diye bakardık. Artık bunlar bitti. Şimdi hayvanların pasaportu var. Bu pasaportu olmayan hayvanlar hiç bir ile giriş yapamıyor." diye konuştu.

Yardımcı, şehirde bulunan bir eksiğin de hayvan pazarı olmamasına dikkat çekti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,