Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Anzer balı 640 liradan satılacak
Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı 3 bin rakımlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balı, bu yıl 640 liradan satışa sunulacak.

        Anzer Ballı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, Anzer Yaylası'nda gazetecilere açıklama yaptı. Çatır, Anzer balının 3 bin ile 3 bin 500 rakım arasındaki yaylada 150'den fazla arıcı tarafından yaklaşık 3 bin kovanda üretildiğini belirtti.

        Geçen yıl üretilen bin 600 kilogram baldan yaklaşık bir tonunun tescillenerek kilosu 620 liradan satıldığını hatırlatan Çatır, "Bal üretimi genellikle 20 mayıs ile 20 ağustos tarihleri arasında yapılıyor. Söz konusu tarihler arasında hava şartlarının iyi gitmesi halinde bol çiçek oluyor, bu da bal miktarını artırıyor. Ancak bu yıl bu tarihler arasında hava şartları bal üretimi için çok uygun olmadı." dedi.

        Çatır, sağımına başlanan balın kooperatif aracılığıyla tescillenmesi için Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne analize gönderileceğini kaydetti. Başkanı Şükrü Çatır, "Bu yıl 300 kilogram kadar Anzer balı elde edebileceğimizi tahmin ediyorum. Balın kilosunu ise 640 liradan satmayı kararlaştırdık. Geçen yıl 150 kilogram polenden ise 100 kilogramını tescilleyerek satmıştık. Geçen yıl kilosu 820 lira olan polenin fiyatına bu yıl zam yapmadık." diye konuştu.

        Hava şartlarının kötü gitmesinin bal rekoltesini düşürdüğünü dile getiren Çatır, şöyle devam etti: "Bir ton balın satışını kısa sürede tamamladık. Siparişleri karşılamada zorlandığımız dönemler de oldu. Bu yıl ise beklentimiz çok düşük. Henüz talepleri tam olarak almasak dahi 500 kilogram bal siparişi var. Devlet büyükleri ve yurt dışı siparişleri de henüz gelmedi. İşimiz çok zor. Bu yıl talepleri yarım kilogram olarak değerlendirebiliriz."

        Kooperatif Başkan yardımcısı Şaban Hapeloğlu da piyasaya Anzer balı adı altında kaçak olarak sokulan ballardan tüketicinin uzak durması gerektiğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı