Öne Çıkanlar mikado kayısı Gıda kapanış fiyatı jakaranda fidanı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Arı üreticileri desteklemede adalet istiyor
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) 4. Olağan Kongresi yapıldı. Tek listeyle gidilen kongrede üç dönemdir başkanlık yapan Ziya Şahin seçildi. Muğla Arı Yetiştiriciler Birliği 4. Olağan Kongresi, Muğla Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. MAYBİR Başkanı Ziya Şahin dört yıllık çalışma faaliyetlerinden bahsederek, geçimini arıcılıktan sağlayan üreticilere gerekli desteğin verilmediğini savundu. Arıcının ve arıcılığın önemi her zaman ifade edilmesine rağmen, arıcıların desteklemelerden aldığı payın yüzde 1.80 olduğunu kaydeden Şahin, “Arıya verilen destekler 7 TL. Koyun, keçiye verilen destekler 15 TL. Ayrıca sütü ve yapağısı da desteklenmektedir. Arı, desteklemelerde göz ardı edilmektedir. Arıcı hak ettiği desteği alamadığı gibi; gezginci arıcılık yönetmeliği ile arıcılarımızın gezgincilik şartları zorlaştırılmaktadır.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Türkiye Arıcılar Birliği’nin üç yıldır gıda güvenliğini hiçe sayan, üreticinin üretmediği tatlandırıcılara bal adı verenlere karşı yasal mücadelesinde yalnız bırakıldığını ileri süren Şahin, “MAYBİR 2005 yılında doğal bal üretmeyi sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak düşünüp, yola koyuldu. Sanayide bal üretenler ile devletimiz mücadelesini yaptığı sürece, biz bu ülkenin insanını doğal bal ile buluşturacağız. Bu güne kadar hijyen koşullarda kaliteli bal üretimi için, bal sanayi desteklenmiştir. Maalesef hiç mesafe alınamamıştır. Balı sanayici üretmiyor. Arıcı üretiyor. Geliniz 2012 yılında kaliteli bal üretimini belgeleyen arıcıya teşvik veriniz. Doğru olan budur. Aklın yolu birdir.” diye konuştu.

Şahin, 2006 yılından bu yana yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle Muğla’da çam balı üretiminde azalma yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Arı sağlığı da bozuldu. Üretim potansiyeli ile övündüğümüz çam balı alanlarında ve miktarın da her yıl bir önceki yılı arar durama geldik. Bu gidişle yakın gelecekte Muğla Çam balı üretim hayal olacağı endişesi içindeyiz. Bu noktadan hareketle arıcılık araştırma merkezi açılmalıdır.”

Muğla’da çam balının tescilini yaptırmaya çalıştıklarının altını çizen Şahin, “Muğla, Aydın ve İzmir’deki çam balları tescillenmeli. Bundan sonra ne olacak biliyor musunuz? Artık büyük firmalar harmanlarında çam balı içerisine ayçiçeği balı karıştıramayacaklar. Bir duruş sergileyiniz. Odalar gerekli desteği sağlamadı. Tek başımıza kaldık. Bugüne kadar tek başımıza mücadelemizi sürdürdük. Muğla çam balı tescil edilecektir. Arılarınızı muhakkak sigortalatmanızı istiyorum. Biz birlik olarak gerekli desteği sağlamaya hazırız. Hiç kimsenin desteği olmadan sadece birliğimiz üyelerinin katkılarıyla Arıcılık Müzemizi kurduk.” dedi.
Tek liste ile gidilen seçimde Yönetim Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu: Ziya Şahin, İsmail Taşkın, Fikret Köseoğlu, Bahattin Başpınar, Kerim Şahin, Kerim Şahin, Hasan Tepe, Bekir Çıkan.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı