Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir fakıbaba Gıda tarım

Bu haber kez okundu.

Arıcılar kendileriyle ilgili kanun bekliyor
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, sanayide üretilen sahte balın ciddi rahatsızlıklara sebep olduğunu belirterek, arıcılık kanununun bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Yönetmelik ve genelgelerle işin yürütülemeyeceğinin, kanun teklifinin bu yıl TBMM gündemine alınması gerektiğinin altını çizen Şahin, "Sahte bal üreticilerine karşı dava açtık ama yasal boşluktan ötürü yalnız bırakıldık." dedi.

MAYBİR Başkanı Şahin, Muğla’da 4 bin 800 arı yetiştirici bulunduğunu belirterek, ülkede balın yüzde 40'ının Ege'den elde edildiğini kaydetti. Arıcılığın yan kol olarak görüldüğünü savunan Şahin, ABD'de kovan başına üreticiye 120 dolar destek verilirken Türkiye'de bu rakamın sadece 7 lira olduğunu belirtti. Türkiye'nin bal üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu, mevcut yönetmelikler doğrultusunda denetimlerin arıcılık yapan üreticiler yerine sanayide yapıldığını dile getiren Şahin, "Bal üreticileri olarak gıda güvenliği konusunda gereken her şeyi yapıyoruz ama bu konuda sanayi destekleniyor, arıcılar mahrum bırakılıyor. Oysa arıcılar desteklenmelidir, çünkü balı üreten arıcıdır. Bu destekler olursa hem bal üretimi artar hem de kalite sağlanır. MAYBİR olarak 2010 yılında arıcılık yasasının çıkarılması girişiminde bulunduk. O dönem TBMM Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'nda görüşüldü ancak çıkmadı. Yeni dönem için Ankara'da görüşmeler devam ediyor. Konunun takipçisiyiz." diye konuştu.

Ziya Şahin, arıcılığın olmadığı yerde tarımdan söz etmenin de mümkün olmayacağını vurgulayarak şunları söyledi: "Arı, sadece bal yapan bir böcek değildir. Polen ve bal özü ararken çiçekten çiçeğe dolaşan arılar meyveleri, sebzeleri, tahılları, endüstri bitkilerini ve diğer yabani bitkileri tozlayarak verim artışı sağlar. Arıcılık, doğanın dengesini oluşturur. Bal olmasa da olur ama arı olmazsa yaşam biter. Arıcılık yoksa tarım da, hayvancılık da olmaz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı