Öne Çıkanlar fakıbaba e-fidancim ceviz bahçesi meyve ağacı budama besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: Kurbanlıklarda sıkıntı yok
İSTANBUL (CİHAN)- Hilton Otel’de düzenlenen ‘Gıda Güvenliği’ konferansı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Mehdi Eker, yaklaşan Kurban bayramı ve ithal hayvan satışı ile ilgili soruları cevapladı. İthalatın sadece Trakya bölgesine yapıldığını ve bunun sebebini oradaki hayvanların hastalıktan korunması olarak açıklayan Eker, “İthalatın yapılması Anadolu ile ilgili değil. İthalatın yapılması Trakya ile ilgili. Anadolu’dan Trakya’ya hayvan geçişini belirli şartlara bağladık. Bunun sebebi Trakya’daki hayvanların hastalanmaması. Hangi hastalık? ‘şap hastalığı’ Bir ekonomik hastalığı. İnsan sağlığı için tehlikeli olan bir hastalık değil. Eğer biz Trakya’daki hayvan varlığı ile kurbana girersek vatandaşlarımızın haksız bir rekabet ile karşı karşıya kalması söz konusu. Trakya’daki tüketicinin biz cezalandırılmasını istemiyoruz. O nedenle sadece Trakya’daki tüketiciler için dünyanın şap hastalığı bulunmayan bölgesinden oraya özel ithalat yapılmasına izin verdik. İthalatın sebebi hastalıktan korumadır.” ifadelerini kullandı.
Ne Trakya’da ne de Anadolu’da kurbanlık hayvan sayısında sıkıntı yaşanmayacağını, yeteri kadar kurbanlık olduğunu ifade eden Eker, “Anadolu’nun hiçbir ilinde hiçbir yerinde bir darlık söz konusu değil. Yeteri kadar hayvan var. Hem küçükbaş hem de büyükbaş. Geçen seneki kesimleri koyun varlığını ve büyükbaş hayvanları dikkate aldığımızda önemli bir artış var. Ne Trakya’da ne de Anadolu’da kurbanlık açısından hiçbir sıkıntı yok. Problem yaşamayacağız. Her sene bu söylenir ama hiçbir sorun yaşanmadı. Geçen yıl da yaşanmadı. Bu sene de söyleyenler görecekler ki hiçbir sorun yaşanmayacak. Birileri fiyatların yüksek olmasından medet umuyor. Bir sorun yok.Yeteri kadar hayvan varlığı var.” diye konuştu.

‘BİZ, KUZUNUN KESİLMESİNİ İSTEMİYORUZ’
Kuzu eti fiyatlarındaki artışı da değerlendiren Bakan Eker, küçük yaştaki kuzuların kesilmesine karşı olduklarını belirtti. Koyun varlığında artış olduğunu belirten Eker, “Kuzu eti ile ilgili özellikle bazı spesifik bölümlerde artış var. Biz Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ile ilgili çok tedbir alıyoruz. Fiyatı arttı denilen şey kuzu pirzoladır. Kuzunun kesilmesini istemiyoruz biz. Genç yaşta 10-12 kilo kuzunun kesilmesi bize ekonomik olarak doğru gelmiyor. Rasyonel değil. Bunların büyüyüp koyun olması gerekiyor. Onun dışında Türkiye’de koyun varlığında ciddi bir artış var. Bu sene bizim sadece 2011 yılı içinde Tarım Bakanlığı’nın yaptırdığı ve kaydettiği koyun varlığı 20 milyonun üzerine çıktı. Türkiye’deki toplam koyun varlığı erkekleri saydığımız zaman 30 milyon demektir.” şeklinde konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi