Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Batman'da hayvan sevkıyatında uyulması gereken kurallar açıklandı
Batman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kurbanlık hayvan sevklerinde uyulması gereken kuralları açıkladı.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, Batman ve diğer illerde hayvan sevklerinde önemli miktarlarda artış meydana geldiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, sağlık kontrolünden geçmemiş ve gerekli aşıları yapılmamış hayvanların yurtiçinde nakledilmelerinin salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynadığına dikkat çekti.
Kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın bulaşmasını önlemek için, hayvan yetiştiricileri, hayvan nakliyeciliği yapan araç sahipleri ve kurbanlık alacak vatandaşlardan şu kurallara uyulması istendi: "İl merkezi ve ilçelerden başka il ve ilçelere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde, il-ilçe müdürlüğünden veteriner sağlık raporu alınması gerekmektedir. Veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce resmi veteriner hekimlerce kurbanlık hayvanların sağlık kontrolü yapılarak, sadece sağlıklı hayvanların sevklerine müsaade edilecektir. Bulaşıcı hastalığa yakalanmış veya hastalıktan şüpheli hayvanlara 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, Yönetmelikler ve Talimatların ilgili hükümlerine göre işlem yapılacaktır. Kurbanlık olarak sevk edilecek koyun ve keçi türü hayvanların hayatları boyunca en az bir kez PPR aşısı ile aşılanmış olmaları gerekmektedir. PPR aşı uygulamaları üzerinden 15 gün geçmeyen küçükbaş hayvanların nakillerine yeterli koruma oluşmaması nedeniyle izin verilmeyecektir. Hayvanların kulak küpesi ve hayvan pasaportunun bulunması gerekmektedir. Küpelenmeyen ve kayıt altına alınmayan koyun ve keçilerin işletme dışına çıkarılması, nakledilmesi, pazara ve mezbahaya götürülmesi yasaklanmıştır. Küpesiz hayvanların sahipleri teşvik ve desteklemelerden de faydalanamamaktadır. Kurban Bayramında kurbanlık olarak kestirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kulak küpe numaralarını en geç 7 gün içinde il-ilçe müdürlüklerine bildirmesi gerekmektedir. Belirtilen bu şartları haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek ve hayvan pazarlarına alınmalarına izin verilmeyecektir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı