Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Beş gün içinde hayvanını küpeletmeyene ceza uygulanacak
Sığır cinsi hayvanların tanımlanması tescili ve izlenmesi ile ilgili yönetmelik 2011 Aralık ayında yürürlüğe girmişti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamının küpelenmesi kararı almış, tarım il müdürlüklerinden büyükbaş hayvanların küpelenme işinin 6 ayda küçükbaş hayvanların tamamı da bir yıl içinde tamamlanmasını istemişti. Büyükbaş hayvanların küpelenmesi için verilen süre 2 Haziran’da doluyor. Büyükbaş hayvanını kayıt altına aldırmayan sahiplerine hayvan başına 580 TL para ceza uygulanacak. Ayrıca hayvanlarını küpeletmeyenler ise hiçbir destekten de yararlandırılmayacak.

Yönetmelik gereği ayrıca hayvanla ilgili doğum, ölüm, hastalık, kesim, sağlık, nakil ile ilgili bilgiler 3 yıl saklanacak. Ayrıca ülke veya bölgesel hayvan hastalıklarının yok edilmesi, sağlık, ıslah, istatistik ve destekleme ödeme kayıtlarının daha düzenli tutulması ve değerlendirilmesi de hedefleniyor.

“VERGİ ALINACAK KORKUSU KÜPELEMEYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”
Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, tarım il müdürlükleri, damızlık yetiştiricileri birliği ve veteriner hekimler işbirliğiyle hayvanların küpeleme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ancak çok az bir süre kalmasına rağmen küpelenen hayvan sayısının az olduğunu vurgulayan Yıldız, hayvanlarını küpeletenlerden vergi alınacağına dair söylentilerin yalan olduğunu vurguladı. Bazı üreticilerin bundan korkarak hayvanını küpeletmek istemeyerek gizlediğini kaydeden Yıldız, “Bu tür korkulara tanık olmaktayız. Bu gün devlet bırakın vergi almamayı destek veriyor. Her yıl bütçeden milyarlarca liralık destek ayrılıyor. Hayvan sahipleri bu söylentilere itibar etmemeli.” diye konuştu.
Hayvanlarını küpeletmeyene hayvan başına 580 lira ceza kesileceği bilgisini veren Yıldız, “Ayrıca küpesiz hayvanların hayvan pazarlarına girişleri ya da her türlü nakilleri yasaklanacak.” uyarısında bulundu. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı