Öne Çıkanlar fakıbaba e-fidancim ceviz bahçesi meyve ağacı budama besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Beypazarı’nda kurbanlıklara sıkı denetim
Kurban Bayramı'na az bir süre kala Ankara'nın Beypazarı ilçesinde kurulan kurban pazarına hayvanlar getirilmeye başlandı. Fiyatların geçen yıla göre daha uygun olduğu kurbanlık hayvan pazarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.
        İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri hayvan pazarına getirilen hayvanları sıkı denetimden geçiriyor. Hayvanların kurbanlık özelliklerini taşıyıp taşımadıkları, küpeleri ve gebe olup olmadıklarına bakılıyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, bir kurbanlık hayvanda kulak küpesinin olmasının yanı sıra hayvanın nereden geldiği, veteriner raporu, menşe-i şehadetnamesi gibi belgeleri kontrol ettiklerini söyledi.
        Kurbanlık hayvanın gerekli belgelerinin olması gerektiğini aktaran yetkililer, "Hayvanın genel görünüşü iyi, organ ve uzuvları eksiksiz olmalı. Kurbanlık alırken büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Halk arasında kapak atma olayı olarak da tarif edilen büyükbaş hayvanın önde bulunan iki süt dişinin 24 ayı doldurduğu zaman dökülmesi gerekiyor. Vatandaşlar hayvanın önde bulunan iki dişi diğer dişlerinden daha parlak ve büyükse 24 ayı doldurduğunu anlayabilirler. Meraya çıkamayan besi hayvanlarının ise iki süt dişi 24 aylık süre zarfında dökülmemiş olabilir. Bunu anlamak için de hayvanların dişlerinin arasında gözle görülür şekilde boşluklar oluşabilir. Eğer kurbanlık hayvanların dişlerinin arası gözle görülebilecek şekilde ayrım varsa 24 ayı doldurmuş, fakat meradaki gibi sert otla beslenmediği için dişileri dökülmemiş demektir." dedi.

Yetkililer özellikle damızlık vasfını yitirmiş dişi hayvanların dışında dişi hayvanların kesilmesinin Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının aldığı kararlar neticesinde yasaklandığını bildirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi