26 Haziran 2017 Pazartesi

Burhaniye'ye Avrupa standartında mezbaha yapılıyor

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde,belediye tarafından yeni bir mezbaha yapılıyor. Bu amaçla Bahçelievler Mahallesi Geriş Mezarlığı yanındaki eski mezbaha yıkıldı. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yeni mezbahanın yapımına başladı.Avrupa...

31 Ocak 2013 Perşembe 15:33
Bu haber 5446 kez okundu
Burhaniye'ye Avrupa standartında mezbaha yapılıyor
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde,belediye tarafından yeni bir mezbaha yapılıyor. Bu amaçla Bahçelievler Mahallesi Geriş Mezarlığı yanındaki eski mezbaha yıkıldı. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yeni mezbahanın yapımına başladı.

Avrupa standartına uygun planlanan mezbaha, 2. sınıf olacak ve 900 metrekare kapalı alanı bulunacak. Ayrıca 600 metrekare padok alanı yapılacak mezbaha, günlük 50 büyükbaş ve 250 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip olacak. Üç tane 80 metreküplük soğuk hava deposu, ayrı sakatat işleme bölümleri ve bunlar için de 20 metreküplük soğuk hava deposu bulunacak. Hasta olduğundan şüphe edilen hayvanlar, ayrı bir alanda kesilecek. Kesimler için her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü tesiste yardımcı üniteler, kazan dairesi, sıcak ve soğuk su hidrofor tesisatları, kompresör sıcak-soğuk su ve basınçlı hava bulunacak. Kesim ve işleme bölümlerine, elektronik kumandalı hijyen bariyerlerinden girilecek.

Mezbahada çalışacak elemanlara, uzman bir danışmanlık firmasıyla anlaşılarak özel eğitim verilecek. Biri Gıda Tarım e Hayvancılık Bakanlığı'na, biri de Burhaniye Belediyesi'ne ait iki veterinerin çalışacağı mezbahaya ISO 22000 belgesi alınacak. Hijyen bakımından her şeyin düşünüldüğü mezbahada kesimler, numaralı sistemle olacak. Her hayvan, numarasına göre kesime girecek. Kesim süreçleri, bilgisayar sistemiyle tek tek kaydedilerek sicil tutulacak. Hayvan geldikten sonra özel sığır kaldırma vinciyle konveyör sistemi üzerinde karkas haline getirilecek ve soğuk hava depolarına gidecek. Kanlar ise ayrı bir tankta toplanacak. Müşteriler için galeri sistemi kurulacak. İsteyenler, hayvanlarının kesimini hijyen perdesi bulunan camlı bir bölümden seyredebilecek.
Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV