Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Bursa Şeftalide Liderliği Çanakkale'ye Kaptırdı
Bursa, şeftali alanlarının yapılaşmaya ve sanayileşmeye açılmasıyla üretimde liderliği Çanakkale'ye kaptırdı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa şeftalisinin üretimde eski günlerine mutlaka dönmesi gerektiğini ifade ederek, "Şeftali bahçelerini zaman zaman kestik sanayiye çevirdik. Artık bu yanlışlığın önüne geçme noktasında kesin karalıyız" dedi.

Bursa Valiliği tarafından 2012 yılının şeftali, biber ve domates yılı olması sebebiyle Gürsu'da panel düzenlendi. Gürsu Belediyesi Seminer Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Uludağ Üniversitesi Bahçe Bitkileri Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ümran Ertürk, şeftali konusunda Bursa'nın liderliğini kaptırdığını dile getirdi. Ertürk, "Son yıllarda Bursa'da şeftali hak ettiği yeri diğer ürünlerle değiştirdi. Bursa Ovası'nda yapılaşma ve ürün desenini değişikliği sebebiyle şeftali bahçeleri sökülerek başka türden bahçeler kuruldu. Bursa şeftalisi eski özelliğin i kaybetti. Bundan sonraki doğru seçimlerle Bursa şeftalisinin eski günlerine gelmesi için herkes elinden geleni yapmalı.Bursa şeftali yetiştiriciliği şampiyonluğu, Çanakkale bölgesine kaptırdı.

Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik ise, müdürlük olarak şeftalinin Bursa'da gelişmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Vali Şahabettin Harput,

Bursa'nın 50 yıl önce tarımda bir numara olduğunu ifade ederek, bu özelliğini tekrar kazanmak için valilik olarak şehrin öne çıkan meyveleri için programlar düzenlediklerini dile getirdi. Bursa Ovası'ndaki şeftali bahçelerinin yerini sanayi bölgelerine bıraktığını kaydeden Harput, "Elimizdeki değerleri bir kenara bırakamayız. Son yıllarda tarım alanında büyük bir boşluk yaşamaya başladık. Halbuki insanın karnını tarım doyurur, makine doyurmaz. Türkiye'de Bursa, çok şanslı bölgelerden bir tanesidir. Sofralık zeytinde yüzde 60 Bursa'da üretiliyor. Siyah incirde dünyanın yüzde 99'u Bursa'da yetişiyor. Bu rakamlar son yıllarda azalma var. Bursa'nın sembol ürünlerini ele alarak bunları ayağa kaldırmak için çalışıyorum. Pazar imkanların önünü açmak ve ihracatı patlatmak istedik. İlk önce sıkıntıları masaya yatırdık" diye konuştu.

2012 yılının şeftali, domates ve biber yılı olduğunu ifade eden Harput, Gürsu ovasında Türkiye'nin en güzel şeftalisi ve armudunun burada yetiştiğini dile getirdi. Şeftali konusunda Bursa'nın eski günlerine tekrar geleceğini söyleyen Harput, "Rakiplerimizi tanımak ve onların ne yaptığını bilmeliyiz. Şeftali bahçelerini zaman zaman kestik sanayiye çevirdik. Yanlış yaptık. Artık bu yanlışlığın önüne geçme noktasına kesin karalıyız. Sanayiyi bulunduğu yerde en üst düzeyde yapacağız. Tarım da aynı olacak. Herkes ortak akıl hareketiyle şeftali üretiminde Bursa bir numara olacak" ifadelerini kullandı.

Harput'un konuşmasının ardından Yalova Atatürk Bahçe kültürleri Merkez

Araştırma Enstitüsü Müdürü Zeynep Özdemir Eroğlu, şeftali yetiştiriciliği konusunda açıklamalarda bulundu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı