Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Büyükbaş hayvanlarda kulak küpesini serbes veterinerler takacak
Büyükbaş hayvanlarda kulak küpleme işlemlerini, bundan sonra serbest veteriner hekimler ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yapacak.

        Hayvan Hastalık Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrol Genelgesi (2012/1) gereği, daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hayvan sağlığı teknik personeli tarafından yapılan büyükbaş hayvanların kulak küpeleme işlemleri, yapılan protokol gereği, serbest veteriner hekimler ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılacak.

        Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, bundan böyle küpeleme işlemlerinin ilçe müdürlüğünce yapılmayacağının altını çizerek, “Büyükbaş hayvanlara kulak küpesi takma işlemi sadece serbest veteriner hekimler ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılacak. Bakanlığımızın devrettiği yetkiyle Serbest Veteriner Hekimler Odası, ilçemizdeki serbest veteriner hekimlerle sözleşme imzaladı. Yetiştiricilerimizin, yeni doğan buzağılarını doğum tarihinden itibaren 7 gün içerisinde serbest veteriner hekim veya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne bildirerek doğum tarihinden itibaren en geç 20 gün içerisinde küpe taktırmaları yasal zorunluluktur.” dedi.

        Ayrıca, yapılacak denetimlerde, yetiştiricilerimizin cezalı duruma düşmemeleri ve desteklemelerde olumsuz bir durumla karşılaşmamaları için işletmelerinde bulunan hayvanların güncellemelerini en kısa sürede yapmaları ve işletmelerindeki her türlü hayvan hareketlerini 7 gün içerisinde ilçe müdürlüğümüze bildirmelerinin gerektiğini belirten Özgüven, “Bakanlığımızca programlı 2012 yılı ilkbahar dönemi şap aşılama çalışması yapılmayacağından, şapa hassas işletmeler ve bölgelerde yetiştiricilerimiz şap aşılarını serbest veteriner hekimlere yaptırabilirler.” diyerek, yetiştiricilerin bu konuda merak ettikleri soruların cevaplarını ilçe müdürlüğü hayvan sağlığı biriminden alabileceklerini söyledi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı