Öne Çıkanlar teknoloji Adilcevaz çiftçi biber yarışması uşak tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Çobanlar keçi ve koyunlarının ürünlerini kendi tesislerinde satacak
 Kulpa mevkisindeki tesisin temel atma törenine Birlik Başkanı Hasan Öner, Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, Denizli Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, AK Parti İl Başkanı Avni Örki, milletvekili adayı Bilal Uçar, MHP adayı Mehmet Ali Uzakgider ve çok sayıda yetiştirici katıldı.
Birlik Başkanı Öner, açılışta yaptığı konuşmada, 4 bin 800 metrekarelik alanda yapılacak tesisin bin 800 metrekaresinin temelinin atıldığını, faaliyete geçirdikten sonra ileri aşamalarda kazançlarıyla inşaatın geri kalanının da tamamlanacağını söyledi. Öner, “Bu, Türkiye’de bizim gibi bir birlik tarafından yapılan ilk tesistir. 3 bin 150 üyemizin sütlerini toplayacak, hem üretim hem satış noktası olacak. Üyelerimizin sütleri burada değerlendirilecek. Binayı 2013 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Keçi sütü, anne sütüne eşdeğer besin değerine sahiptir.” dedi. Vatandaşların oradan geçerken tesise gelip her türlü keçi ve koyun etini de bulabilmelerini amaçladıklarını anlatan Öner, “Buradan gelir elde etmeye başladıktan sonra çobanlarımızdan aidat almayacağız. Onların aileleri de burada çalışacak. Yöremizin, yanık kokulu bakraç yoğurdu gibi lezzetleri bulunabilecek.” şeklinde konuştu.

‘BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI 70 BİNLERDEN 198 BİNE ÇIKTI’

Tarım İl Müdürü Gülsever ise Denizli’de son yılarda hem bitkisel hem de hayvansal üretimde fevkalade güzel gelişmeler olduğunu anlattı. Gülsever, şunları kaydetti: “Bitkisel üretimde meyve alanlarımız, özellikle bazı çeşitlerde yüzde 500 ile bin 500 artmıştır. Denizli, hem ülke içine hem de yurtdışına ürün gönderen bir il konumuna gelmiştir. Büyükbaş hayvancılığımız, hiçbir ilde olmadığı kadar gelişmiştir. 2000’li yıllarda 70 bin olan hayvan sayısı, bugün 198 bine çıkmıştır. 250 tonluk süt üretimi, bin 500 tona yükselmiştir. Sadece sayılar değil, altyapı da gelişmiştir. Ahırlarımız, Avrupa stardardına çıkmıştır. Yem bitkilerinde artış olmuştur. Yeni hedefimiz, büyükbaşta 300 bin hayvandır. Ayrıca koyun keçi ıslah çalışmaları artmıştır. Birlikler aracılığıyla 2007 yılında sonra çobanlarımıza toplam 8,5 milyon lira destek sağlanmıştır. Aynı yıl 6 bin 300 taneyle başladığımız saanen koyun ıslahı çalışmaları da çok başarılı olmuş, sayı bu sene 12 bine çıkmıştır. Aynı ıslah çalışmalarını keçicilikte de yapıyoruz.”
Konuşmaların ardından, tesisin temeli protokol üyeleri tarafından atıldıDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı