Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Çubuk’a 2 bin 550 hayvan kapasiteli canlı hayvan borsası yapılacak
Çubuk’ta yapılacak ‘Canlı Hayvan Borsası’ projesi hazırlanırken, sektör temsilcileri ve esnaftan görüş alınıyor. Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, şehir merkezinde kalan eski hayvan pazarının kaldırılması ve yeni hayvan borsasının proje çalışmalarına başladı.

        Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından hazırlanan hayvan borsası projesi, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Belediye Başkanı Lokman Özden’in katılımı ile sektör temsilcilerine ve esnaflara, görüşleri alınmak üzere tanıtıldı.

Belediye Meclis Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Kaymakam Şahin, ilçede kentleşme anlamında sağlıklı adımlar atıldığını söyledi. Eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa bir çok alanda önemli çalışmaların yapıldığını hatırlatan Şahin, "Mutlaka elimizdeki imkanları revize etmemiz gerekmektedir. Kentin merkezinde kalan hayvan pazarı artık, kendine yakışır bir yere taşınması gerekmektedir. Belediyemizin bu konuda yaptığı çalışmaları biz destekliyoruz." dedi.

Projenin, Çubuk için çok önemli olduğunu vurgulaya Başkan Özden ise tarım ve hayvancılıkta Ankara’nın en önemli ilçelerinden olan Çubuk’a yakışan hayvan borsasını hayata geçireceklerini belirterek, bu konuda sektör temsilcileri ile istişareye önem verdiklerini söyledi. Çubuk’un, bundan sonraki gelişim sürecinde, Organize Hayvancılık Bölgesi (OSB) ile birlikte tarımda çeşitliliğin ve üretim artışının yaşanacağını aktaran Başkan Özden, bu sürece uygun yeni tesislerin yapılmasının önemine değinerek, ilçe olarak bölgenin tek hayvan borsasını yapmayı hedeflediklerini vurguladı.

        Mevcut hayvan pazarının, 2 parça halinde ve 13 bin metrekarelik alanda hizmet verdiğini hatırlatan Başkan Özden, "Mevcut hayvan pazarının şehir merkezi içerisinde kalması, alt yapı hizmetlerinin yetersizliği, hayvan refahı için uygun koşullara sahip olmaması, çevresel sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceği ve mevcut üst yapıların ihtiyaca cevap vermediği sebeplerinden ötürü yeni bir pazar alanının projelendirilmesi zaruret arz eder hale gelmiştir. Bu nedenle, Çankırı Şabanözü yolu üzerinde ilçe merkezine yaklaşık 6 km mesafede ve organize hayvancılık bölgesine ise 3 km mesafede bulunan 37 bin metrekare alana ‘Hayvan Borsası’ kurulacak. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü borsada, 80 ve 144 metrekare olmak üzere toplam 224 metrekare iki hizmet binası, zabıta, memur, veteriner hekim ve arşiv odaları ile yönetim merkezi, personel odaları, soyunma odaları, mutfak, tuvalet ve duş alanları yer alacaktır. 4 bin 386 metrekaresinin üstü kapalı, 3 bin 60 metrekaresinin üstü açık olmak üzere toplam 7 bin 446 metrekarede padok alanı yer alacak. 400 metrekare olarak önerilen sosyal tesis ve borsa binasında, borsa seans salonu, konaklama odaları, lokanta, çay salonu ve benzeri kullanımlar bulunacak. Canlı hayvan borsasına getirdiği hayvanları boşaltan araçların yıkanması için araç yıkama yeri, gübrelerin toplanıp biriktirilerek değerlendirilmesini için gübre toplama yeri, saman ve yem satış yerleri olacak. Borsa, günlük bin 250 adet büyükbaş, bin 300 adet küçükbaş hayvan kapasiteli ve aynı anda 50 kamyonun yükleme, boşaltma yapacağı rampalar ile ayrı ayrı 40 kamyonun ve 40 otomobilin park edebileceği geniş park alınları da olacak. Burası haftada bir gün veya iki gün değil,
haftanın her günü açık olacak bir hayvan pazarı, yani borsa olacak." diye konuştu. Başkan Özden, daha sonra esnaf ve girişimcilerin görüşlerini dinledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı